Türkiye’nin En Pahalı Caddelerinde Kiralar Düşüyor

Türkiye’nin En Pahalı Caddelerinde Kiralar Düşüyor

İstiklal, Bağdat ve Abdi ipekçi caddelerindeki mağazaların kiralarında indirim başladı.

A+A-

Zorlu piyasa koşullarında yüksek kira maliyetine katlanmak istemeyen markaların verimsiz mağazaları kapatması mülk sahipleri için bir mesaj niteliğinde. Türkiye’nin metrekare kirası açısından en pahalı sokakları olan İstanbul’daki Bağdat, İstiklal ve Abdi İpekçi caddelerinde dükkânlar birbiri ardına boşalınca kiralar indi.

Yıllardır ağırlıklı dolar olmak üzere döviz cinsinden yapılan kiralamalar TL’ye döndü. Dünyanın en pahalı alışveriş caddeleri raporunu da hazırlayan uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield’ın (CW) analizine göre, bu caddelerdeki kiralar kısa vadede önceki yılın yüzde 20 civarında altında seyredecek.

‘TALEP ARTIŞI OLACAKTIR’

CW Türkiye Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, son 3 yılda en belirgin kira artışının Bağdat Caddesi’nde gerçekleştiğini, fakat İstiklal Caddesi ve Abdi İpekçi ile Vali Konağı caddelerine ev sahipliği yapan Nişantaşı’nda da benzer artışlar olduğunu ifade etti. Habertürk'ün haberine göre, kapanan mağazalar ve kira pazarlıklarına sahne olan perakendedeki son gelişmelerin ardından kiralarda bir düşüş beklediklerine dikkat çeken Gönden, “Gelen talepler bu yönde olduğu için genelde TL cinsi kiraya dönen mülk sahipleri var. Bu durum özellikle Bağdat Caddesi için geçerli. Hatta mevcut kiracılar için kira indirimleri bile gerçekleşmeye başladı. Beklentilerimiz kira düşüş oranlarının yüzde 20’yi aşmaması yönünde” diye konuştu.

Kira düşüşüyle markaların kiralama talebinde artış olabileceğini kaydeden Gönden, “TL’ye dönerken alınacak kur da ayrı bir pazarlık konusu. Burada perakendeciler güncel kuru değil, daha avantajlı bir kur talep ediyor. Yani TL’ye dönerken kira düşüşü de çoğu zaman gerçekleşmiş oluyor. O zaman tabii yıllık artışlar enflasyon oranında veya ona yakın sabit bir orandan oluyor. Döviz kira anlaşmalarında ise artış yüzde 2-3 seviyesinde tutulur” dedi.

YABANCI MARKALAR DURDU

Teknosa, Media Markt, Paşabahçe, House Cafe’nin de aralarında bulunduğu birçok markanın dükkânını kapattığı İstiklal Caddesi’nin özel durumuna dikkat çeken Toğrul Gönden,“2014’teki artışın ardından boşluk oranı tekrar düşüşe geçmişti. Ancak bu yılın ilk 8 ayı itibarıyla diğer caddeler gibi burada da boşluk oranı arttı. Geçmişte bombalı saldırı yapıldığından ve her türlü gösteride hedef yer olduğundan İstiklal’deki satışlar bu tür eylemlerde negatif etkileniyor. Türkiye’nin en kalabalık caddesi olmasından dolayı güvenlik endişesi olan insanlar ilk olarak buradan uzak duruyor.”

Nişantaşı’nda da özellikle Abdi İpekçi Caddesi özelinde bir talep sıkıntısı oluşmaya başladığını kaydeden Gönden, perakendede kısa vadeli yatırım kararlarının ertelendiğini açıkladı. Türkiye’ye girmek isteyen yabancı markaların durduğunun ve şimdilik bekle-gör pozisyonuna geçtiğinin, mevcut markaların da temkinli olduğunun altını çizen Gönden,“Sektörümüz için oluşan risk, Avrupalı ve ABD’li markaların başka pazarlara odaklanmaları” dedi.

AVM’LER DAHA UCUZ

Ünlü caddelerde mağaza açmak birçok marka için lüks oldu. Zira, iyi bir AVM’de ortalama büyüklükte bir mağaza için ödenen metrekare kirası 50-100 dolar arasındayken bu caddelerde rakam 3 katına kadar yükseliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.