Türk Müteahhitler Rusya'dan Hala Davet Bekliyor!

Türk Müteahhitler Rusya'dan Hala Davet Bekliyor!

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin çözülmesine rağmen, Türkiye’nin Rusya’daki en büyük yatırım alanlarından inşaat sektöründe bir türlü ilerleme sağlanamıyor.

A+A-

Rusya'nın  Ankara  Büyükelçisi Andrey Karlov'un Türk müteahhitlerine “Acele edin, Rusya'ya gelin, yerinizi Çinliler alıyor” uyarısına rağmen Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı ihale yasağı ve vize engelinin devam ettiği bildirildi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Rusya'ya gitmek için ihale ve vize yasaklarının kalkmasını beklediklerini söyledi.

RUSLAR YAVAŞ, ÇİNLİ KALİTESİZ ÇALIŞIYOR

Başkan Yenigün, TMB binasında düzenledikleri Cumhuriyet resepsiyonunda soruları yanıtladı. Rusya'da çok sayıda müteahhit olduğunu, kağıt üzerinde bakıldığında Türk müteahhitlere ihtiyaç yok gibi göründüğünü ifade eden Yenigün, “Ancak Rus müteahhitler çok ağır, yavaş çalışıyor. Dolayısıyla iş hem pahalıya mal oluyor hem de zamanında yetişmiyor. Çinlilerle Ruslar siyasi olarak yakınlar yaptırımlardan sonra. Buna rağmen Çinlilerin bizim yerimizi tutacağına emin değilim. Bir kere kalite var. Afrika ülkelerinde Çin öndeydi şimdi şikayetler arttı. Sosyalleşmiyorlar kalite düşük oluyor. Yerel insanlarla kaynaşmıyorlar. Yerel işçi de çalıştırmıyorlar. Paralarını bankaya yatırmayıp yastık altına koyuyorlar” dedi.

SİBİRYA'DA ÇELİŞKİ VAR

Başkan Yenigün, Rus Büyükelçi Karlov'un Türk müteahhitlere yönelik, “Türklerin Sibirya'ya gitme vakti geldi. Yatırımlarınızı oraya kaydırın” sözlerini de değerlendirirken, “Sibirya'da kurulacak uzay üssü gizli olacağı için Ruslar tarafından inşa edileceğini söylediler. Büyükelçi ile bilgi çelişmesi oldu. Hangisi doğru bilmiyorum” dedi. Sibirya'yı yine de incelediklerini belirten Yenigün, o bölgede 2 milyon metrekarelik büyük bir şehir inşaatı yapılacağını, 20 bin konut ve 1.5-2 milyar dolarlık yatırım olacağını anlattı. Yenigün, “Eksi 30 derece ile artı 50 derecede beton dökebiliyoruz. Sibirya eksi 40 derce. Uyum sağlarız” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği, Cumhuriyet'in 93. kuruluş yıldönümünü Türk bayrağı giydirilmiş yönetim binasında verdiği resepsiyonla kutladı. TMB Başkanı Yenigün, “Cumhuriyete, demokrasiye ve laik değerlere sahip çıkmaya; ekonomik büyümenin kesintisiz devamı için sektör olarak üzerimize düşen görevi her zamankinden de büyük bir kararlılıkla yerine getirmeye hazırız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.