GMW Mimarlığın Kazakistan’da Tasarımını Üstlendiği Havalimanı Sona Eriyor

GMW Mimarlığın Kazakistan’da Tasarımını Üstlendiği Havalimanı Sona Eriyor

Kazakistan’ın Kyzylorda şehrindeki Korkyt Ata Havalimanı’nda yapılacak olan yeni yolcu terminalinin yerel ve uluslararası standartlara uygun şekilde tasarlanması projesini GMW MIMARLIK üstlendiği havalimanında sona yaklaşıldı

A+A-

Kuruluşundan günümüze uzanan çeyrek asırlık süreç içerisinde, yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda uluslararası havalimanı projesiyle edindiği tecrübeyle tasarım, planlama ve danışmanlık hizmetlerini global ölçekte sürdüren GMW MIMARLIK, Bulat Utemuratov vakfı adına yatırımcı olan Accent Development Solutions tarafından Kazakistan’ın Kyzylorda kentinde Korkyt Ata Havalimanı’nda hayata geçirilen saatte 250 yolcu kapasiteli yeni yolcu terminalinin tasarım lideri olarak seçildi. GMW MIMARLIK yeni yolcu terminalinin tasarımında sadelikten ve verimlilikten ödün vermeden modern ve imgesel bir estetik sunmayı hedefledi. “Kazak Kartalı” figüründen ilham alınarak tasarlanan terminal, GMW MIMARLIK'ın sürdürülebilir mimarlık anlayışının bir yansıması olarak, Kazakistan'ın zengin kültürel mirasına ve çevresel ihtiyaçlarına saygı duyacak şekilde planlandı.

unnamed-001.jpg

TİTİZLİKLE TASARLANDI

Terminalin tasarımı, ülkenin benzersiz bağlamını ve kültürel sembollerini yansıtarak, küresel düzeyde kimliğini pekiştiriyor. Sürdürülebilirlik, işlevsellik ve estetik odaklı olan bu terminal hem yolcular hem havayolları hem de terminal işletmecisi için havalimanı deneyimini yeniden tanımlamayı vadediyor. Terminalin dış kabuğu, Kyzylorda'nın +40 ile -30 derece arasında değişen ekstrem iklim şartlarına rağmen içeride konfor sıcaklıklarını optimum bir şekilde sağlamak üzere titizlikle tasarlandı. Yüksek performans ısı yalıtımlı doğal kireçtaşı kaplı duvarları ve enerji verimli cam yüzeyleri ile cephe tasarımı, içerideki konfor değerlerinin yıl boyunca korunmasını sağlıyor. Yönlere göre stratejik olarak yerleştirilmiş cam cepheler ile bu cephelerdeki yatay ve dikey güneş kırıcılar, yazın maruz kalınan aşırı sıcaklarda ve sert kış şartlarında içerideki konfor şartlarının optimum maliyetle sağlanmasına yardımcı oluyor.

YAPAY AYDINLATMA İHTİYACI AZALTILDI

Çatıda kot farkları ile oluşturulan ve kuzey yönüne bakan yüksek bant pencereler, terminalin cephelerden uzak, bagaj alım salonu ve güvenlik kontrol bölgesi gibi iç kısımlarda yer alan mekanlarına doğal gün ışığı alınarak yapay aydınlatma ihtiyacı azaltıldı, bu da terminalin çevre dostu ve enerji verimli bir yapı olmasına imkan tanıdı. GMW MIMARLIK’ın terminal tasarımı, daha önce de ödüllü birçok terminal binasında yaptıkları gibi, yolcu dolaşım kolaylığı, güvenlik, işletme verimliliği, ekonomik faktörler, enerji etkin tasarım ve yerel faktörlerle biçimlendi. Basit ve bütüncül bir şema ile yolculara hem kara tarafından hava tarafına hem de hava tarafından kara tarafına net bir güzergah sunulması hedeflendi. Önerilen lineer düzen, yolcular için içgüdüsel olarak yol ve yön bulabilmenin yanında kat değişikliklerini ve yürüme mesafelerini en aza indirgemeyi hedeflerken aynı zamanda farklı yolcu tiplerinin birbirleriyle çakışmasını önlemeyi amaçlıyor. Terminal planlamasında, ICAO düzenlemelerine uygun olarak farklı yolcu kategorileri arasındaki ayırım dikkate alındı, gelen ve giden yolcuların birbirleriyle karışmaması mimari planlama ile sağlanırken, işletmeden iç hatlar ve dış hatlar uçuşlarının farklı saatlerde yapılacağı ve buna bağlı olarak terminalin aynı anda ya iç hatlar ya da dış hatlar olarak işletileceği bilgisi de planlamada dikkate alındı. Planlamada güvenlik ekipmanları ve güvenlik kontrol işlem alanları ile bunların arkasındaki kuyruk alanları hesaplanarak mekansal gereklilikler sağlanırken personel ve tüm kullanıcılar için konforlu ve güvenli bir ortam yaratıldı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.