Turistik Bölgelerdeki Esnafa Kira Desteği

Turistik Bölgelerdeki Esnafa Kira Desteği

Vakıflar Genel Müdürlüğü, turistik bölgelerde faaliyet gösteren ve kiracısı olan esnafa destek olacak.

A+A-

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne kira ödeyen esnafa kira desteği verilecek. İstanbul'daki Mısır Çarşısı gibi turistik bölgelerde dükkanı olan ancak turizmde yaşanan durağanlık sebebiyle zor günler yaşayan esnafa kira desteği paketi hükümet yetkilileri tarafından hazırlanıyor.

Turistik bölgelerdeki esnafa kira desteği sağlanacak

KİRA DESTEĞİ SAĞLANACAK

Türkiye'nin dört bir yanında bulunan vakıflara ait gayrimenkuller turistik, eğitim ve ticari amaçlarla Vakıflar Genel Müdürlüğünce uzun süreli kiraya verilebilirken, buradan elde edilen gelirler de söz konusu taşınmazların ait olduğu vakfiyelere uygun bir şekilde hayır amaçlı kullanılıyor.

Özellikle İstanbul'daki Mısır Çarşısı ile Sultanahmet, Ortaköy gibi turistik alanlarda bulunan ve geçtiğimiz yıldan bu yana turizmde yaşanan sıkıntılardan ciddi bir biçimde etkilenen esnafa yönelik yeni bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, Vakıflar Genel Müdürlüğüne kira ödeyen, tarihi ve turistik açıdan merkezi konumda olan yerlerde faaliyet gösteren esnafa, turizmdeki kayıplarını telafi edebilmesi amacıyla "kira desteği" sağlanması planlanıyor.

Turistik bölgelerdeki esnafa kira desteği sağlanacak

YÜZDE 40-50 ORANINDA DÜŞÜRÜLECEK

Bu destek ile esnafın Vakıflar Genel Müdürlüğüne ödediği kira miktarlarının, 2017 yılı süresince yüzde 40-50 oranında düşürülmesi üzerinde çalışılıyor.

Yapılan planlamaya göre, 2017'de kira oranları yüzde 40-50 oranında düşürülen esnaf, 2018'de ise kiralarını 2016 yılındaki fiyatlar baz alınarak yapılan güncellemeyle ödeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.