Turgut Özal’ın Marmaris'teki Evi Yıkıldı!

Turgut Özal’ın Marmaris'teki Evi Yıkıldı!

8. Cumhurbaşkan Turgut Özal'ın yaz tatillerini geçirdiği Muğla Marmaris Okluk Koyu'ndaki evi Cumhurbaşkanlığı konutu yıkıldı. Konutun yerine lüks ve görkemli yeni konukevi yapılması planlanıyor.

A+A-

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın yaz tatillerini geçirdiği Muğla Marmaris Okluk Koyu'ndaki Cumhurbaşkanlığı konutu yıkıldı. 4 oda 1 salon, 230 metrekarelik konutun yerine lüks ve görkemli yeni konukevi yapılması planlanıyor. Bu amaçla 2017 yatırım programına ödenek konuldu.

“GÖKOVA KATLEDİLİYOR”

Konutun yıkıldığını SÖZCÜ'ye açıklayan Özal'ın Çevre ve Turizm Başdanışmanı Can Pulak, “Özal döneminde benim onarttığım bu küçük kulübenin yerine büyük binalar yapılacak. Karacasöğüt, Longöz, Yediadalar, Kandilli ve Küfre koyları imara açılıyor. Buralara yeni yollar yapmak için kesilecek ağaçlar işaretlenmiş bile” dedi ve şu bilgiyi verdi:

“Gökova son günlerini yaşıyor. O muhteşem koyların bazıları imara açılıyor, köy yolları genişleyecek diye ağaçlar kesiliyor. O mütevazı konutu da yıktılar. Bu konutu ben yaptırmıştım. ABD Başkanı'nın Camp-David modelini örnek aldık. Bekçi kulübesini mütevazı bir konut yaptık. Özal yazın burada huzurlu bir çalışma ortamı bulurdu. Mavi tura çıkan kişilerle iç içe olur, saatlerce yüzerdi. Milli değerdi.”

“BEDDUA EDİYORUM”

Ankara'da yetkililerle görüşeceğini söyleyen Pulak, “Gökova'ya kıymasınlar. Doğa katliamı olur” dedi. Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel de “Okluk Koyu'nda Özal'ın küçük kır evinin yerine büyük bir devlet konukevi inşasına hazırlanılıyor.

400 çalışanı olan, dev bir kompleks yapılacak. Gökova'da geri dönüşü olmayacak bir talan olacak” diye konuştu. Özal döneminin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyülelçi Kaya Toperi ise “Beddua okuyorum. Allah'a havale ediyorum” dedi.

ÖZAL, YABANCI DEVLET LİDERLERİNİ AĞIRLAMIŞTI

Dört oda, 1 salon olan Okluk Konutu 230 metrekareden oluşuyordu. Özal, bu konutta 4 yıl yaz çalışmalarını sürdürdü. Vefat edince konukevi boş kaldı.

Beton bir iskele ve helikopter pisti olan konutu yıllarca Okluk Muhafız Takım Komutanlığı koruma altında tuttu. Konukevi dönemin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitçotakis, İsveç, İtalya ve Rusya başbakanları, Norveç ve İngiltere dışişleri bakanları gibi pek çok devlet adamını ağırladı. Konut, Özal'dan sonraki Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.