TOKİ Üsküdar Bulgurlu Arsasına 472.1 Milyon Lira Teklif!

TOKİ Üsküdar Bulgurlu Arsasına 472.1 Milyon Lira Teklif!

TOKİ'nin İstanbul Üsküdar Bulgurlu Mahallesi'ndeki arsa ihalesinin ikinci oturumu tamamlandı. En yüksek teklifi, 1 milyar 242 milyon 500 bin TL toplam gelir, 472 milyon 150 bin TL da idare payı ile Esta İnşaat ile A Yapı İş Ortaklığı verdi.

A+A-

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul Üsküdar Bulgurlu Mahallesi'ndeki 41 bin 570 metrekare arsa alanının gelir paylaşımı modeliyle yapılan ihalenin ikinci oturumuna katılan firmalardan nihai teklifleri aldıklarını söyledi.

Arsayı alan şirketin, arsa üzerinde proje geliştireceğini ve elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ'ye vereceğini belirten Turan, "Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı modeli ile yapılan ihaleyi kazanan firma, arsa üzerinde konut ve ticaret alanı projesi geliştirecek. Sosyal donatı alanlarının da olacağı projenin ayrıntıları, ihale sonuçlandıktan sonra belirlenecek." dedi.

Esta İnşaat & A Yapı İş Ortaklığı'nın 1 milyar 242 milyon 500 bin lira toplam gelir teklifinin yanı sıra 472 milyon 150 bin lira da idare payı teklif ettiğini söyleyen Turan, Makro & Sancak İnşaat İş Ortaklığı'nın 1 milyar 213 milyon 172 bin 618 lira, Akdeniz İnşaat'ın 1 milyar 35 milyon lira, Kalyon İnşaat'ın ise 870 milyon lira teklif verdiğini söyledi.

Turan, Astaş Gayrimenkul & Caba İnşaat & Aslan Yapı, Taş Yapı, Samandıra Mobilya & Kuzu İnşaat İş Ortaklığı, Akiş Gayrimenkul, Timur & Nef Gayrimenkul & As Yatırım'ın da ihalede teklif sunduğunu, Mesa Mesken ile Fuzul Yapı & Zirve İletişim & Seha İnşaat Ortaklığı'nın ise teşekkür mektubu sunduğu bilgisini verdi. 

"Satışlarımızdan kar elde etmiyoruz"

Turan, TOKİ'nin sosyal konut üreten bir kurum olduğunu, ürettikleri konutların öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlara verildiğini kaydetti.

Bu grupların içerisinde engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayrı bir kontenjan ayrıldığına dikkati çeken Turan, "Evi olmayan emekliler için ilgili her projeden ayırdığımız konut oranı yüzde 25'tir. Biz bu satışlarımızdan kar elde etmiyoruz. Maliyetine göre konutlarımızı vatandaşlarımıza veriyoruz." diye konuştu.

Ergün Turan, TOKİ'nin kendi finansal kaynağını oluşturduğunu vurgulayarak, "Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı modeli ile konut üretmek için finansal kaynak sağlıyoruz. Böylelikle dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımız için konut üretimi yapıyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.