TOKİ İlk Evim Kura Çekilişleri Yeniden Başlıyor

TOKİ İlk Evim Kura Çekilişleri Yeniden Başlıyor

Deprem nedeniyle ara verilen TOKİ ilk evim kura çekilişleri bu hafta yeniden başlıyor. TOKİ başkanı Ömer Bulut mayıs ayına 200 bin konutun ihalesinin yapılacağını söyledi.

A+A-

Kahramanmaraş merkezli depremlerde evini ve işyerini kaybeden depremzedelere ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, "Şu ana kadar 21 bin konut için 39 ihale yaptık. Bu hafta pazartesi-salı 10 ihale daha yapacağız. Mart sonunda 56-57 bin konutun temelini atmış olacağız. Mayısa kadar 200 bin konutu ihale edeceğiz" dedi.

İlk Evim'de kuralar bu hafta başlıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın milyonlarca vatandaşın konut sahibi olabilmesi için başlattığı "İlk Evim, İlk İş Yerim" kuraları çekimleri de bu hafta yeniden başlatılacak. Ömer Bulut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Deprem nedeniyle kuralara ara vermiştik. Bu hafta kura çekimlerini yeniden başlatacağız" dedi.

Sanayi siteleri de yapmayı planladıklarını belirten Bulut, "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşüyoruz. Vatandaşın işyerlerini de yeniden yapacağız" diye konuştu. Bulut, TOKİ dışında Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile Emlak Konut'un da işin içinde olduğunu belirtti.

Yüzde 40 devlet desteği var

Devletin vatandaşına konut edindirmek için maliyetin yüzde 30-40'a yakınını sübvanse ettiğini, arsa bedellerinin de dahil olmadığını söyleyen Bulut, "Bizim maliyetlerimizin piyasadan düşük olma şansı yok. Tünel kalıp sisteminde beton-demir miktarı daha fazla. Son yıllarda konutların kalitesini özel sektördekilerin seviyesine çıkardık. Biz devlet olarak karşılayabileceği fiyattan vatandaşı ev sahibi yapıyoruz. Vatandaş kendi şartlarını bize uyduramayacağı için biz ödeme koşullarını vatandaşa göre uyarlıyoruz. Daha önceki afetlerde olduğu gibi ödeme koşullarını AFAD belirleyecektir" dedi.

Dağlara yakın arazilere öncelik

İlk etapta konutların yapımına rezerv alanlarından başladıklarını anlatan Bulut, "Jeofizik, jeolojik, mikro bölgeleme çalışmalarını yapıyoruz. Ona göre temeller atılıyor. Fay hatlarına en az 500 metre mesafede belirlenen alanlarda temel atılıyor. Bu rezerv alanların bir kısmı vardı. 'Bizim her il için, her ilçe için daha önceden hazır olan yerlerimiz söz konusuydu. Buraların zaten etüt projeleri hazırdı. Hatay'da rezerv alanı yoktu, yeni belirledik.

Milli Emlak'ta bulunan araziler ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan orman vasfını kaybeden yerlere baktık. Dağlara yakın araziler öncelikli... Amanos dağlarına yakın yerlerde sağlam zemin var. Köylerde de farklı bir çalışma yapacağız. 'Şehir merkezleri de TOKİ binalarıyla mı dolacak' deniliyor. Hepsinde ayrı ayrı mimarlarla çalışılıyor. Merkezdeki binalar kentsel tasarımla şehirlerin mimarisine uygun şekilde yapılacak" açıklaması yaptı.

Üç ihale iptal edildi, fiyat aşağı geldi

İhalelerde oluşan fiyatla ilgili de bilgi veren Bulut, "İhalede gerekli rekabet sağlanmıyorsa iptal ediyoruz. Bakıyoruz, bir-iki katılım olmuş. Fiyat yüksek gelmiş. O nedenle İskenderun, Kahramanmaraş ve Malatya'da gerekli rekabet sağlanmadığına inandığımız yerlerde üç ihaleyi iptal ettik. Rekabet sağlanınca fiyat daha aşağıda geldi" diye konuştu.

500 bine yakın konut üretileceği için Türkiye'de bu işi yapabilecek hem teknik hem mali hem de ekipman olarak yeterli bütün firmaları davet edeceklerini belirten TOKİ Başkanı, "Türkiye'de iş yapan bütün firmalara burada ihtiyaç var" mesajı verdi.

Cerrahpaşa yeniden inşa edilecek

TOKİ şantiyelerinden 117 ekskavatör, 231 kamyon, 10 kırıcı, 5 tane kesicinin sahada enkaz kaldırma ve ayrıştırma işlemlerine katıldığını söyleyen Ömer Bulut, İstanbul'daki en önemli hastanelerden biri olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin binalarının depreme dayanıksız çıktığı için yeniden yapılacağını, onun da ihalesinin bu hafta yapılacağını anlattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.