1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Taşınmaz Alımında Vatandaşlık İşlemlerine Dikkat
Taşınmaz Alımında Vatandaşlık İşlemlerine Dikkat

Taşınmaz Alımında Vatandaşlık İşlemlerine Dikkat

en az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz karşılığı taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alan yabancı yatırımcılar için vatandaşlık uygunluk belgesi kriterleri tanımlandı.

A+A-

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Bakanımızın açıklamalarına göre 30 Eylül tarihine kadar İstanbul ve Ankara’da 210 başvuru oldu. Lakin bu süreçte dikkate alınmayan bazı hususlar yabancılara taşınmaz alımında vatandaşlık hakkı sağlamıyor. Yabancılara satış sürecince uygunluk belgesi için profesyonel destek alınmalı” dedi.


Değerleme Raporu Zorunlu


Vatandaşlık başvurusunda bulunacaklar için tek bir taşınmaz şartı olmadığını belirten Özelmacıklı “Bir yada birden fazla taşınmaz ile kriter sağlanabiliyor. Bu noktada önemli olan 12.01.2017-18.09.2018 tarihleri arasında satın alınmış taşınmazlar için taşınmaz değerlerinin toplamı en az 1.000.000 Amerikan Doları, 19.09.2018 tarihi ve sonrası için ise değerin en az 250.000 Amerikan Doları tutarında olması gerekiyor. Tutarın tespitinde ise değerleme kuruluşunca onaylanmış, piyasa değerini gösterir taşınmaz değerleme raporu aranıyor. Bu rapor da başvuru tarihinden en fazla üç ay öncesine ait olmalı. Söz konusu değerleme raporu işlem tamamlanıncaya kadar geçerli sayılıyor” dedi.  

Gösterilen Değere Dikkat !

Tapu sicil müdürlüğü başvurusunda resmi senette yer alacak olan satış bedelinin değerleme raporunda yer alan bedelden düşük olamayacağını da belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Taşınmazın/taşınmazların Amerikan Doları cinsinden değeri, işlemin yapıldığı tarihteki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın efektif satış kuru esas alınarak hesaplanıyor. Edinim süresi tamamlanmış taşınmazlar için de resmi senette ve değerleme raporunda yer alan bedelin belirlenen tutarların üzerinde olması gerekiyor” dedi.

Ödeme Bankadan Olmalı

Yapılacak yeni başvurularda satış bedeli transferinin bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerektiğinin de altını çizen Özelmacıklı “Bedelin alıcı hesabından çıktığının ve satıcı hesabına yatırıldığının bankalar tarafından onaylanmış dekontlar ile belgelenmesi gerekiyor. Hatta edinilecek taşınmazın ipoteğe konu olması ya da ipotekli olarak satın alınması hallerinde aranan değerin tespitinde, ipotek bedeli düşülmek suretiyle kalan kısım dikkate alınıyor” dedi.

 

Satış Gerçekleştikten Sonraki Süreç

Satış sonrası beyanlar hanesine edinilen taşınmazı/taşınmazları 3 yıl süre ile satılmayacağının taahhüt edileceğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Tapu müdürlüğünce resmi senet, değerleme raporları, bankalar tarafından onaylanmış dekontlar , yabancıya ait kimlik belgesi, adres ve iletişim bilgileri eklenmiş üst yazı Yabancı İşler Dairesi Başkanlığına gönderilecek. İl Göç İdaresi Müdürlüğüne ve İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvuru sonrasında, Milli Güvenlik ve kamu düzeni bakımından araştırması yapılan kişi, olumlu sonuçlanması halinde Cumhurbaşkanlığına gönderilecek. Onay sonrasında ise Türk Vatandaşlığı kazanılmış olacak” dedi.

Ofislerimize Yoğun Talep Var

Türkiye genelindeki emlak işletmelerine yoğun talep olduğunu da belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Tüm temsilcilerimizi bu süreçler konusunda detaylı olarak bilgilendiriyoruz. Özellikle Başakşehir, Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesine yoğun talep alıyoruz. İstanbul’da İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulacak olan özel ofis bu sürece destek olacak ve yabancı yatırımcıların Türkiye’de ikamet izni ve vatandaşlık işlemlerinin tek noktadan takip edilebilecek. Güvenli Liman, Huzurlu Yaşam sloganını benimseyerek bizlere Türkiye’nin bir gayrimenkul pazarlama firması olarak ülkemizin yatırım cazibesini artıracağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.