1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Tasfiye Sürecinde Müteahhitler Yanlış Yönlendirildi
Tasfiye Sürecinde Müteahhitler Yanlış Yönlendirildi

Tasfiye Sürecinde Müteahhitler Yanlış Yönlendirildi

İMKON başkanı Tahir Tellioğlu tasfiye sürecinde bilerek veya bilmeyerek müteahhitlerin kamu tarafından yanlış yönlendirildiğini ve bakanlık cezaları, tazminatlar ve ek maliyetlerle zararlarının iki katına çıktığını söyledi.

A+A-

Kamu müteahhitlerinin fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi mağduriyetleri devam ediyor. 

Bir anda yükselen dolar kuru nedeni ile inşaat maliyetlerine yaşanan rekor artışla mağdur olan müteahhitler birer birer iflasa sürükleniyor. 

Hem Fiyat Farkı Kararanmesi Çıkmadı Hem De Tasfiye Kararnamesi Uygulanmadı! 

Konu hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu “Kararname 18 Ocak’ta çıktı. 18 Mart'ta son başvurular yapıldı. Biz birlik olarak kararname çıktığından beri tasfiye ve fiyat farkı karanamesi çıksın istedik. Çünkü firmalar artık bu fiyatlarla çalışmaz durumda.

 

Sonuçta devlet de bir bütçe kısıtlamasına gitmek zorunda. Eğer bu iş bana lazım yada belli bir orana gelmiş bunu yaptırmalıyım diyorsa ozaman tasfiye etmezsiniz ancak yeni bir fiyat verirsiniz ki firma devam etsin. Firmanın bitirmesi için zarara katlanması gerekecek. Ancak imkanı yoksa firma ne yapacak” diye konuştu. 

 

 Müteahhitler Yanlış Yönlendirildi 

Çıkarılan tasfiye kararnamesine güvenerek pek çok müteahhitin şantiyelerde çalışmayı durdurduğunu belirten Tellioğlu “Çünkü müteahhitler bu başvuruyu yaptıktan sonra nasıl olsa işleri tasfiye edecem diyerek, işleri durduruyor. Durdurunca da vinci söküyor, konteynırlarını satıyor. Kimisi çıkardığı işçisine tazminat ödüyor. O şekilde şantiyeden çıkıyor. Ancak bu sefer bakanlık bir karar vermediği gibi işi zamanında tamamlamadığı için firma hakkında cezai işlem başlatıyor.

 Burada insanlar bilerek yada bilinmeyerek yanlış yönlendirilmiş oldu. Dolayısıyla zararları bir iken iki oldu. Şu anda sizin tasviyenizi onaylamıyorum işe devam edin dediklerinde geçen süre nedeniyle bu insanların iş yapma kapasiteleri boşaltılan şantiyeler nedeniyle 3 ay öncesine göre yüzde 60 iken, şimdi bunu yüzde 30’a düşmüş oldu. Böylece öncesinde bitirilecek bir iş, iyice olmaza sokuldu” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.