Siteler'in Önünü 'Akademik Mobilyacılar' Açacak

Siteler'in Önünü 'Akademik Mobilyacılar' Açacak

Mobilya sektörünün en çok konuşulan ve bir türlü çözüm bulunamayan ‘kalifiye eleman’ sorununun, Siteler’in yeniden inşa edilme sürecinde yer verilecek eğitim alanlarıyla ortadan kalkacağı belirtiliyor.

A+A-

Ankara Siteler’in çağa ayak uyduramayan, altyapı sorunlarıyla dolu yapısı, bölge esnafını olduğu kadar mobilya sektörünü de etkiliyor. Siteler’i ayağa kaldırmanın, bölgenin genişletilerek, 4. Kolordu arazisi de dahil olacak şekilde yeniden inşa edilmesiyle mümkün olacağını ifade eden Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Genel Sekreteri, QZENS Furniture&Design ortaklarından Yılmaz Doğan, bu durumun mobilya sektörünün gelişimini de doğrudan etkileyeceğini kaydetti.

Uzun süren çalışmalar sonucunda hazırladıkları ‘yeni Siteler’ projesinin gerçekleşmesi durumunda, mobilyacılık mesleğinin kemikleşmiş sorunlarının da çözülmesini amaçladıklarını kaydeden Yılmaz Doğan, şunları söyledi:

“Mevcut Siteler’in genişletilerek, 8 kilometrelik bir alanda bir cadde-fuar merkezi gibi düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sektör temsilcilerinden de büyük destek gördüğümüz proje, yalnızca Siteler esnafının yeniden öne çıkmasını sağlamayacak, aynı zamanda sektöre de faydası olacak. Madem Siteler’i yeniden mobilyanın merkezi yapmak istiyoruz, bunun mutlaka eğitimi de arkasına alarak yapılması gerekiyor. Mobilyacılara sorarsanız sektörün en büyük probleminin ‘kalifiye eleman’ olduğunu söyleyecektir. Biz bu sorunu ‘yeni Siteler’de çözebiliriz. Böylece hem Siteler’in hem de mobilya sektörünün önünü ‘akademik mobilyacılarla’ açabiliriz.”

Teori okuldan, pratik alaylı ustalardan

Yılmaz Doğan, yaklaşık 4 milyon metrekare büyüklüğünde olması öngörülen ‘yeni Siteler’ projesinin eğitim yapılarına da ev sahipliği yapacak şekilde kurgulandığını ifade ederek, “Yeni Siteler kompleksinin içinde Teknik Kolej, Meslek Lisesi, Meslek Yüksek Okulu, Tasarım Fakültesi ve Sürekli Eğitim Merkezi bulunmasını öneriyoruz. Siteler’de mesleğini icra eden mobilya ustalarımızın büyük çoğunluğu, küçüklüklerinden bu yana bu işi yapan, mesleğini tezgahın başında öğrenen kişiler. Yeni Siteler’de yer verilmesi planlanan eğitim yapıları sayesinde mobilyacılığı meslek olarak seçen gençler işin teorisini okulda öğrenirken, pratiğe de aynı anda ustaları izleyerek geçecek. Hepsi aynı komplekste olacağı için mobilyanın tüm incelikleri de daha kolay öğrenilecek” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.