Sigortalı Konut Sayısı 7,5 Milyona Ulaştı!

Sigortalı Konut Sayısı 7,5 Milyona Ulaştı!

Binalarda depremin doğrudan ve dolaylı neden olduğu maddi zararların karşılanması amacıyla çıkarılan "Afet Sigortaları Kanunu" kapsamında sigortalı konut sayısı, Ekim 2016 itibarıyla 7,5 milyonu buldu.

A+A-

 Binalarda depremin doğrudan ve dolaylı neden olduğu maddi zararların karşılanması amacıyla çıkarılan "Afet Sigortaları Kanunu" kapsamında sigortalı konut sayısı Ekim 2016 itibarıyla 7,5 milyona ulaştı. 

Hükümetin 2017 programına göre; afetler konusunda Türkiye genelinde risk azaltma, hazırlık, müdahale ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarının bütünlük içinde yürütülebilmesi ile kurum ve kuruluşların rollerinin belirlenmesi için "Ulusal Afet Stratejisi ve Eylem Planı"nın hazırlık çalışmaları devam ediyor. 

Binalarda depremin doğrudan ve dolaylı neden olduğu maddi zararların karşılanması amacıyla çıkarılan 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamında Ekim 2015'te 7,2 milyon olan sigortalı sayısı, Ekim 2016 itibarıyla 7,5 milyona çıktı. Böylece ülke genelinde yaklaşık yüzde 42,5'lik sigortalılık oranına ulaşıldı.

30 Eylül itibarıyla en fazla sigortalılık oranı yüzde 52,2 ile Marmara Bölgesi'nde, en düşük sigortalılık oranı ise yüzde 29,4 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde oldu.

Afet durumunda kurum ve kuruluşlar arasında hızlı, etkin, güvenli bir iletişim ve haberleşme sisteminin kurulması çalışmaları da sürüyor. Bu kapsamda Türkiye Afet Müdahale Planı'nın (TAMP) ülke genelinde uygulanmasının yaygınlaştırılması çalışmalarına devam ediliyor.

Afetlere karşı bilinç oluşturulacak

Türkiye'deki yerleşim yerlerini etkileyebilecek tüm tehlikeleri birlikte ele alan bütünleşik afet tehlike ve risk haritalarının hazırlanmasına yönelik standartlar ve kılavuzlar geliştirilerek, bu haritaların ülke genelinde tamamlanması öncelikler arasında yer aldı. Mahalli idarelerce hazırlanacak risk azaltma planlarında zemin karakteristiği, yapı stoku kalitesi ve imar planı kararlarını dikkate alarak geliştirilecek farklı "afet senaryoları" da ihtiyaçlar arasında sıralandı.

Afet sonrasında çadır, battaniye ve diğer acil ihtiyaç malzemelerinin hızlı ve etkin bir şekilde karşılanması amacıyla 27 ilde kurulması planlanan lojistik depoların 23'ü de tamamlandı.

Bina ve kritik altyapı tesislerinin, afetlere daha dayanıklı olarak inşa edilmesini sağlamak üzere denetim sisteminin etkinleştirilmesi ihtiyacı bulunuyor. Afetlere karşı toplumsal bilinç düzeyinin artırılması amacıyla başlatılan çalışmaların, ülke geneline yaygınlaştırılması devam ediyor.

Sivil savunma faaliyetlerine katılanlara eğitim verilecek

Afetlere karşı risk azaltma, hazırlık, müdahale ve yeniden yapım süreçlerinde gerçekleştirilecek faaliyetler, sorumlu kuruluş-faaliyet-bütçe ilişkisinde değerlendirilerek, afet yönetiminin etkinliğinin artırılması sağlanacak. 

Ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarını kapsayan TÜSAP hazırlanacak. Bu kapsamda, kamu kurum ve kuruluşlarda yer alan sivil savunma görevlileri belirlenerek eğitimler verilecek. Gönüllü olarak sivil savunma faaliyetlerine katılmak isteyenlere yönelik eğitimler planlanacak.

İlgili paydaşların katılımıyla yapılacak çalıştaylar ve toplantılar neticesinde Türkiye Afet Risk Azaltma Planı hazırlanacak.

Afet ve acil durumlara yönelik ülke çapında her şartta etkin ve güvenli haberleşmeyi sağlamak üzere kesintisiz hizmet verebilecek iletişim altyapısı da kurulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.