1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Sıfır Konut Satışları Son 10 Yılın En Düşük Seviyesinde
Sıfır Konut Satışları Son 10 Yılın En Düşük Seviyesinde

Sıfır Konut Satışları Son 10 Yılın En Düşük Seviyesinde

 Türkiye’de toplam konut satışlarında sıfır konutların payının 10 yılın en düşük seviyelerinde olduğuna işaret eden Emrullah Yedikardeş “2013 yılında yüzde 46, 2018 yılında yüzde 47 olan sıfır konutların payı 2022 ‘de yüzde 31’in altına indi" dedi.

A+A-

Türkiye genelinde Ağustos ayında toplam konut satışları yıllık bazda yüzde 12.7 azalarak 123 bin 491 adet olarak gerçekleşti. Bunun içinde sıfır tabir edilen birince konut satışının sayısı 39 bin 25 olarak açıklandı. Böylece sıfır konutların toplam satış içindeki payı yüzde 31’in altına indi.

Türkiye’de yıllık bazda konut satışlarındaki belirgin düşüşün dikkat çekici olduğunu belirten Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş ancak gerçek analizin sıfır konut satışları üzerinden yapılması gerektiğini söyledi. İkinci el pazarında yüksek fiyatlardan kar elde edenlerin ve/veya zor duruma düşerek satış yapmak zorunda kalanların satışları olabileceğini belirten Emrullah Yedikardeş, bu nedenle ekonomik büyümeyi gösteren esas rakamın sıfır konut satışları olduğunu söyledi. 

Karmar İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş yeni konutların satışının toplam içindeki payının 10 yılın en düşük seviyelerinde olduğuna dikkat çekti.

Sıfır konutların payı 2019’dan beri düşüşte

TÜİK verilerini değerlendiren Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, yeni konutların payının 2013-2015 yılları arasında yüzde 46, 2016-2018 yılları arasında yüzde 47 seviyesinde olduğunu ancak bu oranın 2019 yılı ile beraber düşüşe geçtiğini söyledi. Emrullah Yedikardeş “Oran 2019 yılında önce yüzde 38’e, 2020 ve 2021 yıllarında yüzde 31’e, 2022 yılında ise şu ana kadar olan zaman diliminde yüzde 31’in altına inmiş durumda” diye konuştu.

Pandemide üretim durdu, bu yıl fiyatlar fırladı

Türkiye’nin 2019 yılından itibaren zorlu bir süreç geçirdiğini belirten Emrullah Yedikardeş “Bunda 2019 yılında aşırı stok var söylemiyle yavaşlayan konut üretiminin pandemi döneminde 2 yıl duraklamasının da payı var, inşaat maliyetlerindeki yükseliş nedeniyle konut fiyatlarındaki aşırı artışın da payı var, var olan konut üretiminin ihtiyaca veya talebe göre gerçekleşmemiş olmasının da payı var” yorumunu yaptı.

Piyasa dengeye gelip normalleşinceye kadar sıfır konutlardaki zayıf performansın sürebileceğini öngören Emrullah Yedikardeş, “Kendi müşterisini tanıyarak üretim yapan ve fiyat performansını da buna göre belirleyenler için satışta bir sorun olmayacaktır. Kaldı ki hükümetin arka arkaya müdahaleleri ile konut fiyatlarındaki hızlı artışın önüne geçilmekte olduğu görülüyor. Bu durum piyasanın normalleşmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Orta ve orta-üst gelir grubu projeleri duraksayabilir

Türkiye’nin dev sosyal konut hamlesinin dünyaya örnek bir yatırım hamlesi olduğuna dikkat çeken Emrullah Yedikardeş, projeye ilişkin alt ve orta gelir grubunun şimdiden milyonları aşan konut talebi olduğunu, bu nedenle önümüzdeki dönem özel sektörün orta gelir grubu satışlarında bir duraksama olmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi. Emrullah Yedikardeş müşteri talebini karşılayan, konfor ve enerji tasarrufunda kalite sunan üst gelir grubu projelerinin bu duraksamadan etkilenmeyeceğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.