Seferihisar Ürkmez Yat Limanı Projesi ÇED Raporu Onaylandı

Seferihisar Ürkmez Yat Limanı Projesi ÇED Raporu Onaylandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, referandum seçimleri öncesinde İzmir için kritik bir hamle yaptı. İzmir’in Seferihisar ilçesi yapılması planlanan Seferihisar Ürkmez Yat Limanı Projesi için hazırlanan ÇED raporuna Ankara’dan nihai onay geldi

A+A-

Seferihisar’da Doğanbey Limanı’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı 3. Bölge Müdürlüğü tarafından planlanan Seferihisar Ürkmez Yat Limanı Projesi için hazırlanan ve itirazlar üzerine ÇED raporu, İnceleme Değerlendirme Kurulu’nda (İDK) ele alındı. İDK tarafından yeterli bulunan raporun nihai olarak kabul edilmesinin ardından halkın görüşüne açıldı. Nihai rapor ile ilgili görüşler 10 günlük içinde İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yapılabilecek. Sürecin bitiminin ardından ihale süreci başlayacak.

NELERE İTİRAZ EDİLDİ, NELER YENİLENDİ? 

2013 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı 3. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan plan, itirazlar üzerine yeniden revize edilmişti. Bölgedeki sivil toplum örgütlerinin çeşitli nedenlerle projeye karşı çıkmıştı. İlk hazırlanan planda yerleşim alanlarına yakınlık, bazı evlerin yıkılacak olması ve projenin Lebedos Antik Kenti kentine etkisi üzerine yapılan itirazlar yerinde bulundu. Buna göre yat limanı bakanlık tarafından yapılan düzenleme ile denize yapılacak dolgu alanları üzerinde yapılacak.

Yine yapılan itirazlar doğrultusunda hazırlanan ÇED dosyasında kara kullanımı 24 bin metrekarelik alandan vazgeçildi ve 889 metrekareye indirildi. Projede deniz kullanımı da 234 bin metrekareden 211 bin metrekareye düşürüldü. İlk ÇED raporuna proje toplam 47 bin metrekare küçüldü. İtirazlar üzerine yapılan düzenlemede limana çeşitli boyutlar da 488 yat bağlama kapasiteli ve karadaki kışlayan kapasitesi 280 olmak üzere toplam 768 yat kapasiteli olması kararlaştırıldı.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ

Yap-İşlet-Devret modeli ile kurulması ve işletilmesi planlanan Seferihisar Ürkmez Yat Limanı’nın kara kullanım alanı 210 bin metrekarelik alanda olacak ve 2,88’e sabitlenen Euro kuru üzerinden 39 milyon 990 bin TL’ye mal olacak. İhale sürecinin ardından iki yılda tamamlanması hedeflenen projede işletme süresi 25 yıl olacak. Proje kapsamında 826 m boyunda ana, 183 m boyunda tali olmak üzere iki adet dalga kıran, 883 m boyunda yat bağlaması yapılacak rıhtım, toplamda 744 m uzunluğunda yüzer iskeleler, tekne park sahası (vinç rıhtımı, çekek yeri, bakım onarım atölyeleri), sosyal-idari tesisler, altyapı ve teknik birimler inşa edilecek. Projenin inşaat aşamasında 37 kişinin, işletme aşamasında ise limanın işletmeciliğinde çalışacak 100 kişi ile birlikte toplam 137 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

12 AY YAŞAYAN ŞEHİR OLACAK

Sakin şehir Seferihisar’da turizm planlanan proje ile 12 aya yayılması hedefleniyor.  Seferihisar-Ürkmez Yat Limanın tamamlanıp hizmete açılması ile yerli ve yabancı yatçıların uğrak yeri olacak. Yat limanı bünyesinde yer alacak olan yeme içme ünitesi, eğlence ve hobi alanları, spor tesisleri ile hizmet verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.