Plansız İnşa Edilen Konutlar Stokları Şişiriyor

Plansız İnşa Edilen Konutlar Stokları Şişiriyor

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, plansız inşa edilen konutların stoku şişirdiğini söyledi. Akbalık “Aslında stokun üçte biri defolu ürün diyebiliriz” dedi.

A+A-

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık' konut sektöründeki durgunluğa dair önemli açıklamalarda bulundu.

Akbalık, ulaşım sorunu olan ve planlanmadan inşa edilen yapıların stoku şişirdiğini ifade ederek, "30 metrekare salon, 35 metrekare ebeveyn odası ya da 7-8 metrekare ebeveyn odası yapıyor. Ulaşımın olmadığı yere ev dikiyor. Bu evler satılamaz, bunlar defolu ürünler. Yıllardır bu şekilde yapılıp satılamayan konutlar stok oluşturuyor. Biz tekstilciyiz, yaptığımız ürünlerin defolusu çıkıyor. Biz bunları ikinci kalite olarak üçte bir fiyatına satıyoruz. Bu evler de ikinci kalite. Kimse bu şekilde ayıklamadığı için stok çok büyükmüş gibi gözüküyor. Aslında stoku analiz ettiğinizde stokun üçte biri defolu ürün diyebiliriz" diye konuştu.

Konut stokunun iyi bir incelemeden geçmesi gerektiğini belirten Akbalık, "Doğru projelendirilmiş, doğru yerlerde olan nitelikli ürünler de satışlar devam ediyor. Konut satarken artık tek başına konut değil, çevresini de satıyorsunuz. Bu yüzden çevredeki parametreleri doğru oluşturmanız gerekiyor" dedi.

Akbalık, Türkiye'de projelerin finansman desteğine ya da satılıp satılmayacağı gibi durumlara bakılmaksızın projelerin inşa edilmesini eleştirdi. Türkiye'de, yüzde 12 ile 13 oranında markalı konut yapanların olduğunu belirten Akbalık, "Sektörün geriye kalanını isimsiz müteahhitler oluşturuyor. Bugün Türkiye'de konut yapmak isteyen çok rahat bir şekilde sektöre girebiliyor. Bakanlık, müteahhitleri kategorilere ayırdığı kanun ile herkesin sektöre girmesini kontrol altına alacak. Sadece parası olan ya da sadece bu işi bilen sektöre giremeyecek. Para, piyasa bilgisi, bu işi yapma ehliyeti ve diğer kriterleri bir arada bulunduran insanların bu işi yapması gerekiyor" açıkmalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.