Murat Kurum: KDV'de Düzenleme Bekliyoruz

Murat Kurum: KDV'de Düzenleme Bekliyoruz

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Tapu harçları ve KDV rayiçlerinde de gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

A+A-

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, son yapılan KDV düzenlemesinin ardından dün de konut kredilerinde yüzde 75'lik banka kredisi oranının yüzde 80'e çıkarıldığını, bu artışın konut sektörünü, satışlarını hareketlendirecek bir düzenleme olduğunu belirterek, "Tapu harçlarında, KDV rayiçlerinde de gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz ve yapılacağına inanıyoruz." dedi.

YEDİ AYA EŞ DEĞER SATIŞ

Kurum, Emlak Konut GYO güvencesiyle Özak GYO, Ziylan Grup ve Yenigün İnşaat'ın İstanbul Kazlıçeşme'de hayata geçirdiği Büyükyalı İstanbul projesinin tanıtımında yaptığı konuşmada, geçen ay başlattıkları kampanyada ağustos sonu itibarıyla 2 bin 547 bağımsız bölüm karşılığı yaklaşık 2 milyar liralık ciro elde ettiklerini, bu cironun temmuz ayında Türkiye'de yaşanan darbe girişimine, 2016'daki sıkıntılara rağmen ilk 7 aya eş değer bir satış olduğunu söyledi.

"TAPU HARÇLARI VE KDV'DE DÜZENLEME BEKLİYORUZ"

Gelen yoğun talep üzerine kampanyayı belli kota ölçüsünde yıl sonuna kadar uzattıklarını bildiren Kurum, şunları kaydetti: "Büyükyalı Projesi de lansmanla birlikte aslında bu kampanyaya dahil olmuş oldu. Sanırım bu segmentte de böyle bir kampanya ilk defa oluyordur. Kampanyamız ile birlikte bütün inşaat sektörü farklı kampanyalar yapmaya başladı. Tüm sektör alışık olmadığı bir ağustos ayı yaşadı ve ciddi şekilde sektör hareketlendi. Sektörümüz ve yan sektörler yoğun şekilde çalışmaya başladı. Hükümetimiz de inşaat sektörüne verdiği önemi her ortamda dile getiriyor, her sıkıntıda yardım etme noktasında düzenlemeler yapıyor. En son yapılan KDV düzenlemesinin ardından dün de konut kredilerinde yüzde 75'lik banka kredisi oranı yüzde 80'e çıkarıldı. Bu yükseliş de konut sektörünü, konut satışını hareketlendirecek bir düzenleme. Sektör olarak yapılan düzenlemelere teşekkür ediyorum. Ancak tapu harçlarında, KDV rayiçlerinde de gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz ve yapılacağına inanıyoruz. Sektörün bunlara da ihtiyacı var."

TARİHİ YARIMADA SİLÜETİNİ BOZMAYACAK

Murat Kurum, Büyükyalı İstanbul projesinin her türlü ulaşımın sağlanabileceği bir noktada bulunduğunu ifade ederek, "Tarihi bir yapısı var. İçinde 9 tane tescilli eser var. Kültür Varlıkları Kurulunca onaylanan projeye göre bu eserleri restore ediyoruz. Bu konuda hem biz hem de proje ortakları çok hassas. Proje, 111 dönüm arsa alanı üzerinde gerçekleşiyor. Bize taahhüt edilen toplam satış geliri 4 milyar 240 milyon lira. Emlak Konut payı da burada minimum 1 milyar 570 milyon Türk Lirası" diye konuştu. Projenin tamamının bin 404 bağımsız bölümden oluştuğunu, bunun 500 küsurunun konut, diğer bölümünün ise ticari üniteler ve otel olduğunu anlatan Kurum, "Silüet açısından ne taraftan bakarsanız bakın, Tarihi Yarımada silüetini bozmayacak. O anlamda da bölgeye değer katacak bir proje. Projenin önünde bir yol düzenlemesi var. Yolun alta alınması ile birlikte proje sahille komşu hale gelecek. Kapıdan çıkıp 50 metre sonra deniz ulaşımı sağlanabilecek. Belki ilerideki süreçte, şu an planları yapılıyor, deniz ulaşımının dışında belki bir tekne ile ilgili düzenlemeler yapılacak" dedi.

Murat Kurum: KDV'de düzenleme bekliyoruz

"2019'DA YAŞAM BAŞLAYACAK"

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık da Büyükyalı'nın, uzun süren bir projelendirme aşamasının ardından ortaya çıktığını, dünyadaki farklı örnekleri inceleyerek İstanbul’a yakışacak güzellikte bir projeyi hayata geçirmek istediklerini ifade ederek,"Büyükyalı’da, sadece beton bloklardan oluşan apartmanlar yapmıyoruz. Yeni bir yaşam deneyimi inşa ediyoruz. Projede 2019 sonunda yaşamın başlaması planlanıyor"dedi. Projede fiyatların TL üzerinden olacağını belirten Akbalık, Büyükyalı İstanbul'un, net metrekare değeriyle tüketiciler açısından Kazlıçeşme sahil yolundaki en değerli proje olarak öne çıktığını, net-brüt farkı ve kat planı verimliliğinin piyasadaki mevcutlara oranla yüzde 15-20 daha avantajlı olduğunu bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.