Muğla Seydikemer’de Hazine’ye Ait 10 Milyon TL’lik Arsa Satışa Çıkarılıyor

Muğla Seydikemer’de Hazine’ye Ait 10 Milyon TL’lik Arsa Satışa Çıkarılıyor

Muğla’nın Seydikemer ilçesi Çobanisa/Kayabaşı mevkiinde bulunan, 10 Milyon TL değerindeki 10 bin metrekarelik alan taşınmaz alan satışa çıkarılıyor. Seydikemer Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yapılacak satış ihalesi 31 Mayıs’ta gerçekleştirilecek

A+A-

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde, Seydikemer Milli Emlak Müdürlüğü tarafından değeri 10.077.000,00 TL olan, 10.076,58 metrekarelik alan taşınmaz alan satışa çıkarılıyor. 31 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilecek ihale saat 11.30’da başlayacak. İhale Açık Teklif Usulü olarak düzenlenecek.

ada.jpg

İLANIN DETAYLARI

İlçemiz sınırları içinde bulunan yukarıda tapu kayıt bilgileri belirtilen Hazine adına kayıtlı taşınmazın satış ihalesi, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45 inci Maddesine göre Açık Teklif Usulü ile Seydikemer Milli Emlak Müdürlüğü Milli Emlak Müdürünün Odasında yukarıda belirtilen gün ve saatte toplanacak komisyon tarafından yapılacaktır.

ekran-goruntusu-2024-05-15-204421.png

1) İhaleye katılmak isteyen isteklilerin ihale saatine kadar;

a) Yasal yerleşim yerini gösterir belgeyi,

b) Tebligat için Türkiye’deki adreslerini gösterir belgeyi,

c) Gerçek kişilerin T.C. kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ve pasaport örneklerini vermeleri, (Aslı ihaleye başlamadan önce ibraz edilecektir.) tüzel kişilerin ise vergi kimlik numarasını bildirmeleri,

d) Geçici teminatın yatırıldığına dair belgeyi (Tedavüldeki Türk Parası, Mevduat veya Katılım Bankalarının verecekleri süresiz teminat mektupları, Hazine Müsteşarlığınca ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri veya bu senetler yerine düzenlenen belgeler veya dışarıda yerleşik kişiler ile geçimini yurt dışında temin eden Türk vatandaşlarından, teminat olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca belirlenen konvertibl döviz)

e) Geçici teminat mektuplarının 2886 sayılı Kanunun 26. ve 27. Maddelerine göre düzenlenmesi, süresiz olması ve daha önce ilgili banka şubesince verilen teminat mektupları toplamı ile aynı şubenin limitlerinin de teminat mektubunda gösterilmesi zorunludur.

f) Özel hukuk tüzel kişilerinin, yukarıda belirtilen şartlardan ayrı olarak, İdare Merkezlerinin bulunduğu yer Mahkemesinden veya siciline kayıtlı bulunduğu Ticaret veya Sanayi Odasından yahut benzeri mesleki kuruluştan, 2024 yılı içinde alınmış sicil kayıt belgesi ile Tüzel Kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin Tüzel Kişiliği temsile tam yetkili olduklarını gösterir noterlikçe tasdik edilmiş imza sirkülerini veya vekaletnameyi vermeleri; kamu tüzel kişilerinin ise, yukarıda belirtilen şartlardan ayrı olarak tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile yetkili olduğunu belirtir belgeyi ihale komisyonuna vermeleri şarttır. (Komisyona verilecek olan belgeler asıl ya da noter tasdikli olması gerekmektedir.)

2) İstekliler, mesai saatleri içinde her türlü bilgi ve şartnameyi Seydikemer Kaymakamlığından (Milli Emlak Müdürlüğü) ücretsiz görebileceklerdir.

3) İhale saatine kadar Komisyon Başkanlığına ulaşmış olmak şartıyla, düzenlenecek teklifler iadeli taahhütlü bir mektupla gönderilebilir. Postada meydana gelebilecek gecikmelerden Komisyon sorumlu değildir.

4) Komisyon, ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.

5) Taşınmaz mal satış ihaleleri sonrasında herhangi bir vergi, resim ve harç alınmayacaktır. Taşınmazın satış bedelinin peşin ödenmesi halinde, satış bedeline %20 indirim uygulanacaktır. Taşınmaz mallar için satış bedeli taksitle ödenebilir. Taksitle ödeme halinde, satış bedelinin en az dörtte biri peşin, kalanı en fazla iki yılda taksitlerle ödenir. Alacağın kalan kısmına kanuni faiz uygulanır. Satışı yapılan taşınmaz mal, satış tarihini takip eden yıldan itibaren 5 yıl süre ile emlak vergisinden muaftır.

6) İlçemiz Çobanisa Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Hazineye ait olan 227 ada 1 parsel ve 10.076,58 m2 yüzölçümlü taşınmazın boş ve işgalsiz olduğu, herhangi bir Kişi veya Kurum tarafından kullanılmadığı tespit edildiğinden, taşınmazın ihalesinden önce veya sonra müdahalede bulunulması (İşgal edilmesi, üzerine muhdesat yapılması, vb.) halinde, taşınmazların tahliyesinden İhaleyi alan sorumlu olup, Kaymakamlığımıza (Milli Emlak Müdürlüğü) herhangi bir yükümlülük ve sorumluluk yüklenemez.

7)         Söz konusu taşınmazın ihale sonucunda kabul edilen satış bedelinin 5 Milyon TL'ye kadar olan kısmı için % 1 (yüzde bir), 5 Milyon TL'den 10 Milyon TL'ye kadar olan kısmı için % 0.5 (binde beş) ve 10 Milyon TL'yi aşan kısmı için % 0.25 (on binde yirmi beş) oranında döner sermaye payı ayrıca alınacaktır.

8)         Türkiye genelindeki ihale bilgileri www.milliemlak.gov.tr ve https://mugla.csb.gov.tr adresinden öğrenilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.