1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Maliyetler Arttı! İnşaat Sektörü Durma Noktasına Geldi
Maliyetler Arttı! İnşaat Sektörü Durma Noktasına Geldi

Maliyetler Arttı! İnşaat Sektörü Durma Noktasına Geldi

Mimarlar Odası Denizli Şubesi inşaat sektöründe artan maliyet artışlarını dile getirdi. Yapılan açıklamada “Gerek sektördeki gerekse ulusal ekonomik çerçevedeki belirsizlikler derhal ortadan kaldırılmalıdır” denildi.

A+A-

Denizli’de Mimarlar Odası inşaat sektöründe yaşanan krizle ilgili basın açıklaması yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

İnşaat malzemeleri fiyatlarına geçtiğimiz aylarda yapılan ve son 20 yılda emsali görülmemiş olan aşırı zamlar, konut yatırımları başta olmak üzere birçok inşaat yatırımının askıya alınmasına veya iptal edilmesine neden olmaktadır. TÜİK tarafından en son açıklanan Eylül ayı “İnşaat Maliyet Endeksi” bir önceki yıla göre %40 oranında artmıştır. Bu rakam aynı tarihler arasındaki “Tüketici Fiyat Endeksi” artış oranının tam 2 katına rast gelmektedir. “İnşaat Maliyet Endeksi” içinde yer alan demir, çimento, cam, ahşap malzeme ve türevleri gibi ana inşaat malzemelerindeki fiyat değişiklikleri incelendiğinde ise bazı kalemlerde son 1 yılda %100’ün üzerinde fiyat artışları yaşandığı gözlenmektedir. 

Ülkemizde inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin önemli bir çoğunluğu ne yazık ki yurt dışından ithal edilmektedir. Pandemiyle birlikte özellikle yurt dışı menşeili malzemelerin tedarik edilmesinin zorlaşması, artan döviz kurları ile birlikte yurt içi üreticilerinin ihracata yönelmesi ve son günlerde yaşanan Türk Lirasının aşırı değersizleşmesiyle birlikte inşaat maliyet artışları reel olarak bir önceki yıla göre %50’nin üzerine çıkmıştır. Bunun yanında, piyasanın bu spekülatif yapısından faydalanmak isteyen bazı tedarikçi firmalar, stokçuluk ve kartelcilik yöntemleriyle rekabeti yok ederek fiyat birliği politikası gütmektedirler. Bunun en önemli örneği olarak, kentimizdeki hazır beton fiyatlarının komşu illere göre neredeyse %50 daha fazla olması ve bazı ilçelerdeki hazır beton fiyatlarının merkez ilçelerden daha ucuz olması Denizlili inşaat yatırımcısını kaygılandırmaktadır.

Merkezi hükümetin inşaat sektöründeki belirsizliğe karşı acilen bir önlem geliştirerek, en başta malzeme fiyatlarındaki fahiş artışlara müdahale etmesi, tekelleşmenin kaldırılması ve kısa vadede inşaat sektörünü istikrarlı bir zemine oturtması kaçınılmazdır. İnşaat faaliyetlerinin ilk aşaması olan mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin sağlıklı yürüyebilmesi için gerek sektördeki gerekse ulusal ekonomik çerçevedeki belirsizlikler derhal ortadan kaldırılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.