Konyaaltı Sahilini Antalya Büyükşehir Belediyesi Yapacak

Konyaaltı Sahilini Antalya Büyükşehir Belediyesi Yapacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ihalelelere katılım olmayınca Konyaaltı Sahil Projesi’ni kendilerinin üstlendiğini açıkladı.

A+A-

Türel, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğinin 4. Olağan toplantısına katıldı. Kent ve Türkiye gündemi hakkında konuşan Türel, bir şehrin marka değerinin o şehirdeki lüks gayrimenkulün metrekare fiyatlarının değeri olduğunu kaydetti. Antalya’da gayrimenkul metrekare değerlerinde olumlu bir iyileşme olduğunu gördüklerini kaydeden Türel, bu rakamın 4 bin avroların üzerine çıktığını belirtti.

Antalya’da vizyon projeleri kazandırmak için çalıştıklarını vurgulayan Türel, “Yaptırdığımız anketlerde Antalya’nın öncelikli sorunlarının ulaşım ve toplu ulaşım çıkıyor. Toplu ulaşımda devrim niteliğinde bir yenileme yaptık. Toplu ulaşım ağının, raylı sisteminde bu kapsamda geliştirilmesi önemlidir. İkinci etap raylı sistemi tamamladık. 5.5 ayda bu raylı sitemi kent merkezinden Aksu Expo 2016’ya bağladık. Hizmet etmek kolay değil. Bürokratik, siyasi, hukuki zorlukları var. Bunları aşabilmek için milletin desteği gerekiyor. Biz Antalya’da bir ley yapıyorsak bunun mimarı Menderes Türel değil Antalyalılarındır. Zaman zaman hizmetlerimizin itibarsızlaştırılması siyasetin cilvesinden biridir” dedi.

"3. etap raylı sistem ve kruvaziyer limanı başvurusu yapıldı"

Seçimden önce 19 kavşak yapımı ile ilgili hedefi olduğunu ve 26 köprülü kavşağı Antalya’ya kazandırdıklarını aktaran Türel, “’Menderes mi yapıyor Karayolları yapıyor’ dediler. Kim yaparsa yapsın önemli olan bu hizmetlerin yapılmasıdır. Neden ben göreve gelinceye kadar yapılmıyordu? Bunu sormak lazım. Antalya’nın hep kazanmasını diledim. Siyasi hayatımda ‘Antalya kazanacaksa ben kaybedeyim’ demişimdir. Raylı sistem yüzünden Türel’in seçim kaybettiği iddia edildi. Ama o zamanda hiç pişman olmadığımı, kenti geleceği için bu hizmetlerin yapılması gerektiğini söyledim. Bu makamlar gelip geçicidir. Yaptığımız eserler kalıcıdır. ‘Kavşaklar trafiği sıkıştıracak’ diyenler şu anda en çok kullananlardır. Üçüncü etap raylı sistem ve kruvaziyer limanı Yüksek Planlama Kurulunun kararı için müracaatımızı Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a teslim ettim. Evraklarımı kendim elden takip ediyorum” dedi.

"BELEDİYEYE GÜVEN YÜKSEK"

Önemli olanın şehre değer kazandırmak olduğunun altını çizen Menderes Türel, “Kepezaltı ve Santral mahalleleri Türkiye’de sorunsuz tek kentsel dönüşüm projelerinden biridir. Orada muhteşem bir kentsel dönüşümü hep birlikte göreceğiz. Balbey’de kentsel yenileme çalışmamız var. Yapılan arazi çalışmalarında mahalleli bizi müteahhitlerle karşı karşıya getirmeyin. Müteahhitlerde bizi vatandaşla karşı karşıya getirmeyin diyor. Belediye garantör olsun istiyor iki taraf. Bu noktada belediyeye olan güvenin yüksek olduğunu görüyoruz” dedi.

RAYLI SİSTEM PROJESİ

Kent merkezindeki çalışmalara de değinen Türel, “Eski stadyum ve eski belediye binası alanına yapacağımız kent müzesi Türkiye’nin en büyük açık müzelerinden biri olacak. Ardından Doğu Garajı Kültür Merkezi, Balbey kentsel yenileme, Cumhuriyet Meydanı’nın genişletilmesi yer alıyor. Cumhuriyet Meydanı’nın 3’ncü etabı raylı sistemle buluşturacağız. Tramvay hattı, Varsak eski belediye, Sakarya Bulvarı, otogar, Dumlupınar Bulvarı, adliye önünden, Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bitiyor. 28 kilometrelik bir hat olacak. Nostalji hattını da bu yeni sistemle entegre edeceğiz” dedi.

METRO MÜJDESİ

Türel, bundan sonraki süreçte Konyaaltı, Lara Kundu, Varsak metro hattının Antalya’nın ulaşım master planında yer aldığını vurguladı. Antalya’nın çok şanslı bir dönem yaşadığının altını çizen Türel, “Şehirlerde insan hayatı gibi. Antalya bu anlamda şanslı bir dönem yaşıyor. Bu sorunları birlik beraberlik, Antalyalıların desteği ile çözüyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız ve milletvekillerimizin desteğini yanımızda görüyoruz. Önemli olan proje üretmektir. Proje olursa kaynak bulunur. Belediye başkanlıkları çözüm makamıdır, mazeret makamı değildir. Antalya’nın her köşesi petrol kuyusudur, o nedenle ne yapsak Antalya’ya azdır” diye konuştu.

Türel, Kent Müzesi dahil 9 ayrı müze projesini yürüttüklerine de değindi.

Konyaaltı sahilini Antalya Büyükşehir Belediyesi yapacak

"KONYAALTI SAHİLİ'NDE İŞ BAŞA DÜŞTÜ"

Konyaaltı sahiliyle ilgili son gelişmeleri de paylaşan Türel, “15- 20 senedir sahil özel firma tarafından işletildi. Halka kapandı mı? Hayır. Bizim yaptığımız da tıpkısının aynısı. Yap işlet devret yöntemiyle. Siz yapıyorken kaza, biz yapıyorken ceza mı? Bu sahili halka kapattırabilir miyim, en başta ben ayağa kalkarım. Bu gibi büyük alanların özel sektör tarafından işletilmesi çok daha kaliteli olur. Daha kaliteli hizmet için bir model ortaya koyuyoruz. Aynı partinin mensupları ayağa kalkıyor. İhalenin arkasında hatırlı kişiler mi? Var. İki ihaleye katılan olmadı. Ayıp değil mi? İnsanın haysiyeti, şerefiyle oynamak bu kadar kolay mı?.İkinci ihaleye çıktık, yine katılan olmadı. Şimdi iş başa düştü biz yapacağız. Uygulama projelerini yapıyoruz. 3 ay gibi bir süre geçecek. Bizde yapım ihalesine çıkacağız. Ardından işletme ihalesine ayrıca çıkacağız. Bunun ihalesine yaz ayında çıkarsak önümüzdeki yaz sezonuna Konyaaltı sahilini yetiştirmek gibi bir hayalimiz var” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.