Konutta Suriyeli Rekoru

Konutta Suriyeli Rekoru

Yılın ilk 6 ayında İstanbul Avrupa Yakası'nda 7 bin 117 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulundu.

A+A-

CLK Boğaziçi Elektrik aboneliklerinden yola çıkarak konut pazarını inceledi. 4.2 milyon aboneye hizmet veren CLK Boğaziçi Elektrik tarafından hazırlanan ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre İstanbul Avrupa yakasındaki yabancı sayısı 24 bin 854 oldu. 2016’nın ilk 3 ayında 18 bin 611 olan yabancı aile sayısı, sonraki üç ayda 6 bin 243 artış gösterdi. İstanbul’daki yabancı abone aileler arasında ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin aldığı pay dikkat çekiyor. 2015’in ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa yakasında 860 Suriyeli aile elektrik aboneliği için başvuruda bulunurken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde yüzde 727 artarak 7 bin 117’ye ulaştı.

TİCARETTE DE VARLAR

Oturumcu ve işletmeci olarak bakıldığında İstanbul’un Avrupa yakasındaki Suriyeli aile sayısı 10 bin 367’ye ulaştı. Yerleşimleri kendi adlarına olan Suriyeli ailelerin 9 bin 498 konut ve 869 ticarethane abonelikleri bulunuyor. Konutta oturum bakımından 2015’in ocak ayında 76 olan aylık başvurular ise artık binlerle ifade ediliyor. Sadece haziran ayında 1.736 aile konut aboneliği için başvuru yaparken, 163 Suriyeli de işyerlerine elektrik aboneliği talep etti. Öte yandan işyeri abonelikleri bakımından da yine geçen yıl ocak ayında 5 olan abonelik sayısı mayıs ayında 196’ya ulaştı. Rakamların sürekli olarak artması Suriyelilerin artık İstanbul’daki ticari hayata da uyum sağladığının önemli bir göstergesi. Ancak Suriyeli vatandaşların Türkiye’den ev almasını yasal olarak mümkün değil. Suriyeliler Türkiye’de bir şirket kurarak mülk edinebiliyorlar. Bir kısım Suriyeli ise güvendikleri kişilerin adına konut alıyor. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü’nün verdiği bilgilere göre oturumcu oranına bakıldığında yabancılara yapılan aboneliklerin yüzde 35’ini Ortadoğu vatandaşları oluşturuyor. Avrupa ve Afrikalılar yüzde 20, Doğu Asyalılar yüzde 15 ve Amerikalılar da yüzde 10 seviyesinde bulunuyor. Gümüşlü, düzenli olarak hazırladıkları raporlarla Türk ekonomisinin büyüme dinamosu olarak görülen gayrimenkul sektörüne destek sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

72 BİN AİLE ‘SIFIRLADI’

CLK Boğaziçi Elektrik tarafından üç ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre yılın ilk 6 ayında 226.9 bin aile başka bir konuta taşındı. İlk yarıda sıfır eve taşınanların oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 arttı ve 72 bin 233 konuta ulaştı. Her gün 395 aile sıfır eve yerleşti. Bu da her gün yeni inşa edilmiş oturuma hazır 50 dairelik 8 ayrı binanın oturumcusuyla buluşması anlamına geliyor. 2015’in ilk yarısında ise 51 bin 178 kişi sıfır eve yerleşmişti. Darbe girişiminin etkisini ortadan kaldırmak için gayrimenkul sektöründe atılmaya başlanan yeni adımlar yılın ikinci yarısında da İstanbul’da projelerin hız kesmeden devam edeceğinin işaretini verdi.

DÖNÜŞÜM ETKİSİ

Yılın ilk 6 ayında en fazla yeni dairelere yerleşme hareketi İstanbul’un Avrupa yakasının kentsel dönüşüm üssü olarak bina yıkım ve yapım faaliyetlerinin yoğunlaştığı Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşandı. Toplam gayrimenkul hareketlerinde ise Beylikdüzü, Ispartakule, Esenyurt ve Başakşehir gibi gayrimenkulde yeni projelerin boy gösterdiği Avcılar bölgesi öne çıktı.

İKİNCİ ELDE DÜŞÜŞ VAR

Konutlardaki ikinci el satış ve kiralama hareketliliğin fotoğrafını çeken ‘eski tesise abonelik’ başlığında ise düşüş devam etti. Buna göre 2015’in ilk 6 ayında 182 bin 429 olan var olan binalardaki dairelere taşınma sayısı, 2016’nın aynı döneminde yüzde 15.1’lik düşüşle 154 bin 726 oldu. Geçen mayıs ayı 22 bin 102 taşınmayla bu alandaki en düşük hareketin yaşandığı dönem olarak göze çarptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.