1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Konut Stokları 3 Yıl İçerisinde Tükenecek
Konut Stokları 3 Yıl İçerisinde Tükenecek

Konut Stokları 3 Yıl İçerisinde Tükenecek

Özak GYO yönetim kurulu başkanı Ahmet Akbalık inşaat ruhsatı başvurularının büyük oranda düştüğünü, 1 milyon 800 bin konut stoğunun 3 yıl içerisinde tamamen tükeneceğini söyledi.

A+A-

Konuttaki stok sorunu hakkında konuşan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, stokların erime sürecinde nitelikli konutların ön plana çıkacağını söyledi.

"Halihazırda piyasada biri bilinçsiz üretilen ve tüketicilerin beklentisine uygun kullanım alanı ve lokasyonu uymayan tamamen sürü psikolojisi ile yapılan projeler ile tüketicinin taleplerine uygun olarak yapılmış nitelikli projeler gibi iki tür proje var. Nitelikli konutlar mevcutta yaşanan fînansal sıkıntılardan etkilendi. Ancak satışları azalarak da olsa devam ediyor. Diğer konutlar ise zaten fînansal sıkıntıdan önce sorun yaşıyordu" diye konuşan Akbalık, "Örneğin bilinçsizce yapılan bu tür konutlarda 40 metrekare yatak odası yapılmış, salona 25-30 metrekare ayrılmış ki bu tarz projelerin satışında çok sıkıntı yaşanıyor. Ya da bir dönem 1+1'ler çok satıyor diye bu tipte yapılan çok sayıda projenin satışında zorluklar çok fazla" açıklamasında bulundu.

Son 1.5 yıllık dönemde maliyetlerin yüzde 60 artış gösterdiğini söyleyen Akbalık, "Gayrimenkul şirketleri bu artışları fiyata yansıtmadı. Böylece mevcut stoklar birer ucuz ürün haline geldi. O yüzden bir fırsat barındırıyor. Sektör de bu yılın eylül ayından itibaren başlayacak olan hareketlilikle birlikte yeniden fiyatlar artmaya başlayacak" dedi.

CANLANMA DOĞRU PROJELERİN SATIŞINA HIZ VERECEK

Türkiye'nin genç nüfusa sahip olması, aile yapısının küçülmesi, yeni evlenenler ve yaşam biçimlerinin geliştikçe bu taleplerin güç geçtikçe değiştiğini söyleyen Akbalık, "Bu nedenle Türkiye'de yılda 650 bin ile 700 bin yeni konuta ihtiyaç duyuluyor" dedi. Akbalık, canlanmayla birlikte doğru yapılmış projelerin satılacağını kaydetti. Bilinçsiz üretilen konutları defolu olarak tanımlayan Akbalık, bu konut tiplerini atıl olarak değerlendirdi. Dolayısıyla bu yılsonu başlayacak olan ve gelecek iki yılda daha da hareketlenecek satışlarla şu andaki konut stokunun ister 1 milyon ister 2 milyon olsun eriyeceğini aktardı.

Akbalık, şu açıklamalarda bulundu: "Ayrıca yeni inşaat üretimi de azalıyor. Dolayısıyla üretim azaldığında ve mevcut stoklar talep gördüğünde bu bir şekilde erir."

KAMU FİYAT ERİŞİMİ KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPIYOR

EYG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, konut ruhsatlarının son iki yılda her yıl yüzde 50 düşüş gösterdiğini söyledi. Çelik, "2018 yılında 2017 yılma göre yüzde 60 oranında sektörde küçülme yaşandı. Şimdi 2019'un ilk çeyrek verilerine baktığımızda ise 2018 yılına göre yüzde 50 küçülme yaşanmış. Yani konut ruhsatları yok denecek azalmış. Bu kadar az üretim varsa hiçbir şey yapılmazsa eldeki stok 3-4 yılda eritilebilir" diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.