Konut Satış Fiyatlarında En Yüksek Artış Kastamonu'da

Konut Satış Fiyatlarında En Yüksek Artış Kastamonu'da

Temmuz ayında konut satış fiyatları en fazla Kastamonu'da gerçekleşti.

A+A-

Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, 7 Büyükşehir'in tamamını kapsayacak nitelikteki 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-7) Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.29 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16.12 oranında artış gözlemlendi.

FİYATLAR EN ÇOK KASTAMONU'DA YÜKSELDİ

Temmuz ayında Kastamonu'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.26 oranında artmış ve Kastamonu fiyatların en çok yükseldiği şehirlerden biri olarak göze çarpıyor. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.75 oranı ile Giresun olarak belirlendi.

KİRALAR EN ÇOK AYDIN'DA ARTTI

Temmuz ayında Aydın‘da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.26 oranında artmış ve Aydın kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.75 oranı ile Uşak olarak belirlendi.

Konut satış fiyatları Kastamonu'da yükseldi

MARKALI KONUT PROJELERİ DE İNCELENDİ

Temmuz ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %18'lik (son 6 aylık ortalama yüzde 23) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 konut tipleri ile ortalama 100 M2 büyüklüğe sahip konutlar öne çıktı.

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Temmuz ayında peşinat kullanım oranı yüzde 35, banka kredisi kullanım oranı yüzde 43 ve senet kullanım oranı yüzde 22 olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.