1. HABERLER

  2. ARSA-ARAZİ

  3. Konut İmarlı Arsa Fiyatları Yüzde 37, Arazi Fiyatları Yüzde 24 Arttı
Konut İmarlı Arsa Fiyatları Yüzde 37,  Arazi Fiyatları Yüzde 24 Arttı

Konut İmarlı Arsa Fiyatları Yüzde 37, Arazi Fiyatları Yüzde 24 Arttı

Türkiye genelinde son 1 yılda konut imarlı arsa fiyatları %37, arazi fiyatları ise %24 artış gösterdi; ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı 51 TL oldu. 3 büyük il içerisinde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu.

A+A-

Pandemi süreciyle beraber kalabalık bölgelerde konut yatırımı yapmak yerine arsa alarak konut yaptıran kişi sayısı arttı. Artan talep arsa ve arazi fiyatlarını da etkiledi. Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com’un verilerine göre Türkiye genelinde son 1 yılda konut imarlı arsa fiyatları %37, arazi fiyatları ise %24 artış gösterdi; ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı ise 51 TL oldu.

Değer değişiminde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu

3 büyük şehirdeki arsa ve arazi fiyatlarındaki değer değişiminde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu. Ankara’da yıllık değer değişimi arsada %35, arazide %11; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 414 TL, araziler için 42 TL. İzmir’de yıllık değer değişimi arsada %29, arazide %24; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.053 TL, araziler için 82 TL oldu. İstanbul’da ise yıllık değer değişimi arsada %19 arazide %2; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.572 TL, araziler için 150 TL.

Yazlık bölgelerde en fazla artış Antalya’da

Öte yandan pandemi ile birlikte uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile yazlık bölgelerde daha fazla vakit geçirilmeye başlandı. Endeksa’nın analizine göre yazlık bölgelerdeki arsa ve arazilerdeki değer artışı Türkiye ortalamasını katladı. En fazla artış Antalya’da yaşanırken, Antalya’da arsa fiyatlarında yıllık değer artışı %59, arazi fiyatlarında %35 seviyesinde; arsaların ortalama metrekare fiyatı 796 TL, arazilerin metrekare fiyatı 65 TL.

Muğla’da son 1 yılda arsa fiyatları %53, arazi fiyatları %29 arttı

Antalya’dan sonra en fazla artış ise Muğla’da yaşanırken,  Muğla’da son 1 yılda arsa fiyatları %53, arazi fiyatları %29 artış gösterdi. Muğla’da arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 886 TL, arazilerin ortalama metrekare satış fiyatı 67 TL.

Pandemi ile birlikte en fazla talep gören bölgelerden bir tanesi de Aydın. Endeksa’nın verilerine göre, Aydın’da son 1 yılda arsa fiyatları %49, arazi fiyatları %29 artış gösterdi. Aydın’da arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 757 TL, arazilerin ortalama metrekare satış fiyatı 45 TL.

arsa-arazi-fiyatlari-2021.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.