Konut Fiyatlarında TL Bazında Düşüş Olmayacak

Konut Fiyatlarında TL Bazında Düşüş Olmayacak

GYODER Başkanı Neşecan Çekici, vergi paketi toplantısında sektörü ilgilendiren 7 maddenin ele alındığına dikkat çekti ve sektörle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Çekici, konut fiyatlarında TL bazında düşüş beklenmediğine dikkat çekti

A+A-

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Neşecan Çekici, bir televizyon bazında yayınlanan programa katılarak emlak piyasasına ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. Çekici, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı vergi paketi toplantısında 7 maddenin gayrimenkul sektörünü ilgilendirdiğine dikkat çekti. Çekici, son dönemlerde kurumlar vergisi istisnasının kaldırılmasıyla ilgili konuşmalar, görüşmeler olduğunu dile getirdi ve "Gayrimenkul yatırım fon ve ortaklıklarına tanınan, istisnanın kaldırılması, tanınan kelimesinin tabii üstünden gitmek gerekiyor. Bu tanınmış bir hak, bir imtiyaz değil aslında. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının, bu müessesinin, bu enstrümanın ruhu, felsefesi. Dünyada 44 ülkede mevcut ve bütün ülkelerde de kurumlar vergisi istisnası var. Yani bu düzeyde vergileme yok ancak yatırımcı düzeyinde vergileme bulunuyor" bilgilerini verdi.

nesecan.jpg

TEMETTÜ DAĞITIMI

GYO'ların emlak vergileri olarak, stopaj olarak, KDV olarak ve tam beyanlarla gerçekten şu anda üstünde durulan kayıt dışı olmama konusu kapsamında sektör için önemli, kurumsallık, şeffaflık, hesap verilebilirlik anlamında da önemli bir enstrüman olduğunu aktaran Çekici, "Tabii burada temettü dağıtımı gündeme geliyor. Bizim ülkemizde temettü dağıtma zorunluluğu bulunmuyor 43 ülkeden farklı şekilde. Bizde temettü dağıtan GYO'lar var mı? Tabii ki var ancak zorunlu değil. Biz bunun zorunluluk haline dönüştürülmesini yüzde 20'ler düzeyinde temettü dağıtıp kurumlar vergisi istisnamızın kalkmamasını tavsiye ettik. Yani doğrusunun ne olduğunu bir dernek olarak ortaya koymaya çalışıyoruz. Toplantıda da bunu istişare ettik" ifadelerine yer verdi.

PİYASA KENDİ DÜZELTMESİNİ YAPTI

Çekici emlak sektörünü ilgilendiren diğer başlıklar ile ilgili olarak da şu açıklamada bulundu: "Konut gelirleriyle ilgili istisnalar, taşınmazların 5 sene elde bulundurulduktan sonra satışında vergilendirme düzenlemesi, Tapuda gerçek değerinde satış, GOG’lerin asgari kurumlar vergisi dışında bırakılmasını talep ettik. İştirak hissesi satışlarında kurumlar vergisi ve KDV istisnasının kaldırılması ve en sonuncu da ve çok da önemsediğimiz enflasyon düzeltmesinin vergisiz ya da senelik yapılması gibi önerilerde bulunduk." Çekici, yılın ilk yarısında satışların önceki senelerle paralel ilerlediğine dikkat çekti. GYODER Başkanı nisan ayındaki dip noktasının önümüzdeki aylarda düzeleceğini düşündüklerine dikkat çekti. Çekici, konut fiyatlarının TL bazında düşmeyeceğine TÜFE, politika faizi, mevduat faizi gibi etkenlerin değerlendirilmesiyle piyasanın kendi düzeltmesini yaptığını belirtti. Türkiye’nin yıllık 700-800 bin konut ihtiyacının olduğuna vurgu yapan Çekici, 400-500 bin bandında konut üretildiğini belirtti ve konut ihtiyacının arzdan fazla olduğunu dile getirdi. Çekici, “Bütün bu rakamlar da bize konut arzı olarak aslında talebin bir tarafa bırakılıp arz için çalışmayı gerekli kılıyor. Bunlar için de çeşitli tedbirler, piyasamızın açılmasını gerektiren, can suyu diyebiliriz buna” açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum