Konut Fiyatları Artıyor!

Konut Fiyatları Artıyor!

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına inerek düşmeye devam etmesi ile kredi kullanılarak yapılan konut satışları en yüksek artış rekoruna ulaşarak Ekim ayında yüzde 525 yükseldi. TCMB verilerine göre konut fiyatları da armaya başladı.

A+A-

Ekim ayında %1’in altında uygulanan faiz oranları karşısında konut kredisi kullanılarak yapılan satışlar ay içinde 50.000’i geçti. Söz konusu rakam geçen senenin Ekim ayında ortalama %2.5 seviyelerinde yer alan konut kredisi faizlerinin etkisi ile 8.000 seviyesinde gerçekleşmişti. 

Türkiye İstatistik kurumu verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 oranında  azalarak 142 810 oldu. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %525,1 oranında artış gösterdi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %35,3’e yükseldi. Bu oran geçen senenin aynı ayında %5,5 yer alıyordu. 

Kredili konut satışlarda İstanbul 8 408 konut satışı ve %16,7 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %54,3 ile Artvin oldu.

Tercih İkinci El Konutta

Sıfır konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %31,3 artarak 74 815 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %51,1 oldu. İkinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %8,9 artış göstererek 71.721 oldu. Uzmanlarca ikinci el konut talebin artmasında sıfır konut fiyatlarının yüksek olmasının neden olduğu belirtiliyor. 

Konut Fiyatları Artıyor

Merkez Bankası tarafından son açıklanan verilere göre konut fiyat endeksleri Eylül ayında bir önceki aya göre %0,84 oranında arttı. Konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre ise nominal olarak %6,32 oranında yükseldi. 

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre sıfır konut fiyatlarında Ekim ayında bir önceki aya göre %0.21, geçen yılın aynı dönemine göre %2.52 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Konut Kredisi Hesaplama 

Kredipazari.com'un araştırmalarına göre bankaların güncel konut kredisi faizleri üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında en düşük aylık taksit yaklaşık 2.200 TL’ ye toplam geri ödeme ise 131.600 TL’ ye karşılık geliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.