Kırsaldaki Ruhsatlı Yapı Sorunu Nasıl Çözülecek?

Kırsaldaki Ruhsatlı Yapı Sorunu Nasıl Çözülecek?

Olay Bursa Gazetesi köşe yazarlarından İhsan Aydın bugün köşesinde "Kırsaldaki ruhsatlı yapı sorunu nasıl çözülecek?" başlıklı yazısına yer verdi.

A+A-

İşte İhsan Aydın'ın o yazısı..

6360 sayılı Bütünşehir Yasası çıktı çıkmasına ama sonrasında eksikleri giderici adımlar hızlı atılmıyor.

Bu yüzden yasanın aksayan yönleri kırsalda büyük sıkıntılara neden oluyor.

6360 sayılı Bütünşehir Yasası sonrası köyden mahalleye dönüşen yerleşimlerde ruhsat almadan inşaat yapmak mümkün değil.

Eskiden İl Özel İdaresi’nin sorumluluğu altındaki yerleşimlerde ücretsiz tip projeler verilerek sorun yaşanmıyordu.

Büyükşehir sınırlarına katılan 10 ilçenin büyük bölümünde bu sıkıntı şimdi aşılamıyor.

Arada ise belediye başkanları kalıyor.

Vatandaş ile karşı karşıya gelen belediye başkanları, imar planı olmayan mahallelerde vatandaşlardan gelen yeni yapı ve onarım taleplerine olumlu yanıt veremiyorlar.

Sorunu halletmek için geçtiğimiz aylarda, yörenin Bursa’daki en büyük sivil toplum örgütlerinden olan Dağ-Der’in Yerel Yönetimler Komisyonu detaylı bir çalışma yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ Genel Müdürlüğü, ilçe belediyeleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yöre doğumlu bürokratların hazırladığı detaylı rapora rağmen henüz sonuç alınabilmiş değil.

Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık belediye başkanları ile tek tek görüşen komisyon, 6360 Sayılı yasayı da inceleyerek bir rapor oluşturdu.

Hatta bu konuda ilçelerin fen işleri müdürlerinden de karşılaşılan sorunları dinledi.

Ancak, bütün bu tespitler sonunda oluşturulan ve Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na sunulan taleplere bugüne dek bir yanıt verilmiş değil.

Yani, Dağ ilçeleri başta olmak üzere diğer bazı kırsal bölgelerde ruhsatlı inşaat yapmak deveye hendek atlatmaktan daha zor.

Köylerdeki hem çok hissedarlı mülkiyet sorunlarının giderilememesi hem hazır tip proje olmayışı vatandaşın elini kolunu bağlamış durumda.

Dağ ilçelerinde halen 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı uygulanıyor.

Bazı ilçelerin mahallelerinde (eski köylerinde) 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları da bulunmuyor.

Daha evvel lağvedilen İl Özel İdaresi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne intikal eden eski tip projelerde de yöresel uyum sorunları tespit edilmiş.

Köylerde maddi durumu zayıf olan sakinlerin parselleri için yeni proje çizdirmelerinin de zor olduğu belirtiliyor.

Başkanlar resmen istemiş 

Diğer yandan, Dağ-Der’in hazırlattığı raporun ardından, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık belediye başkanlıklarının da geçtiğimiz temmuz ayında Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na ayrı ayrı yazı göndererek şu talepte bulunmuşlar:

“6360 sayılı yeni Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte köylerin tüzel kişiliği kaldırlarak mahalleye dönüştürülmüştür. Mahalleye dönüştürülen köylerde oturan vatandaşlar, ev yapmak istediklerinde, tip proje talebi için belediyemize gelmektedir. İl Özel İdaresi tarafından bizlere intikal ettirilen tip projeler yöremizin güncel yaşam şartlarına uygun düşmemektedir.”

4 Dağ ilçesinin AK Partili belediye başkanlarının İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’ndan tam istekleri şöyle:
“6360 sayılı Yasanın 3 Maddesi’nin (l) fıkrasına göre; ‘İlçe belediyeleri veya ilçe belediyelerinin talep etmeleri halinde büyükşehir belediyeleri bu kanuna göre tüzel kişiliği kaldırlarak mahalleye dönüşen köylerde yapılacak ticari amaç taşımayan yapılar için yürürlükteki imar mevzuatı doğrultusunda yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapar veya yaptırır. Tip mimari projenin uygulanacağı alan sınırını belirlemeye ilgili ilçe belediyesi yetkilidir. Tip mimari projeler doğrultusunda ilgili belediyesince gerekli mühendislik projeleri yaptırır ya da yaptırılır. Bu projeler ilgili belediyesince başvuru sahiplerine ücretsiz verilir, uygunluğu denetlenir. Yapılacak inşaatlarda tip projeler dışında özel proje uygulanmak istenmesi durumunda bu projeler yürürlükteki mevzuat uyarınca ilçe belediyesi tarafından onaylanır” denilmektedir.

Belirlenen talepler doğrultusunda tip projelerin tarafınızdan yaptırılarak; başkanlıklarımıza gönderilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz.”

Büyükşehir’in ilgili dairesi, 2 yıl önce yürürlüğe giren yasanın amir hükmü gereği bu Dağ ilçe belediyelerinin basit talebini şimdiye dek çözmeliydi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.