Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı İçin Son Hafta!

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı İçin Son Hafta!

Kirada yüzde 25 zam sınırı için de son 7 güne girildi. Peki kiralar ne kadar artacak? Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu olayda kim ne kadar etkilenecek?

A+A-

Hem ev sahipleri hem de kiracılar gözünü Temmuz ayına dikti. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren kirada yüzde 25 zam sınırının kaldırılmasıyla beraber zam hesabında kafalar da karıştı. Peki artık ev sahiplerini ve kiracılarını ilgilendiren artık kira zamları nasıl belirlenecek?  Eğer konu ile ilgili olarak yeni bir düzenleme yapılmazsa kiralardaki yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek. Söz konusu uygulama kiralardaki fahiş fiyat artışının önüne geçmek amacı ile 2 yıl önce başlamıştı. 2 senedir milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulaması yapılıyordu. Uygulamanın sona ermesiyle birlitke kiralarda belirleyici faktör yeniden tüketici enflasyonu (TÜFE) olacak.

İŞ YERİ KİRALARI NASIL OLACAK?

Bu kapsamda konut sahipleriyle kiracılar, zam belirlerken 12 aylık enflasyona göre rakam belirleyecek. Önümüzdeki Temmuz ayının kira artış oranları ise Haziran’ın enflasyon rakamlarıyla netlik kazanmış olacak. Haziran ayı verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10:00’da açıklanacak. Haziran ayının kira zam tavanı Mayıs ayının enflasyonuyla belli olmuştu. Aktarılan bilgilere göre Mayıs ayında 12 aylık ortalama enflasyon %62,51 şeklinde kaydedildi. Bu kapsamda da kontrat süresi biten iş yeri sahipleri, kiraları için yüzde 62,51 oranında zam yapabildi. Yüzde 25 zam sınırı hala uygulamada olduğu için bu oran konut kiralarında geçerli olmadı. Konu ile ilgili olarak önemli açıklamalar yapan uzmanların ortak görüşü zam sınırı uygulamasının kalkmasıyla kira piyasasının normalleşmesi şeklinde. Kontratların normalleşeceğini öngören uzmanlar, fiyatların bir süre sabitlenmesi ve enflasyonun gerilemesi ile kiralarda reel düşüşler olabileceğini kaydediyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.