Kepez Habibler'de Gecekonduların Tapu Sorunu Çözülüyor!

Kepez Habibler'de Gecekonduların Tapu Sorunu Çözülüyor!

Antalya Kepez'in Habibler Mahallesi’nde Düden Çayı ve doğal sit alanı içerisindeki 600 gecekondu sahibine tapuları teslim edilecek.

A+A-

Habibler Mahallesi’nde Düden Çayı ve doğal sit alanı içerisindeki gecekondu sahiplerine tapuları verilecek

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun, 1992 yılında sit alanı ilan ettiği 552 hektarlık alanda kalan gecekondu sahiplerinin tapu sorunu çözülüyor. SİT alanındaki gecekondu sahiplerine, SİT alanı dışından en yakın bölgeden tapulama yapılacak. Tapu alan vatandaşların yeni konutlarına taşınmasından sonra ise SİT alanı havzası gecekondulardan temizlenecek. Daha sonra 552 hektarlık SİT arazisi, rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

SIRA ŞİMDİ TAPUDA

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Habibler Mahallesi'nde SİT alanı bölgesinde bir eve yaptığı ziyarette, "Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile bu sorunu çözeceğimize söz vermiştik. Büyükşehir'in verdiği yetki kapsamında gecekondu sahiplerine SİT alanı dışında evlerine en yakın bölgeden tapulama yapacağız. Düden Çayı ve Çevresi Doğal Sit Alanı içerisinde 600 ev var. Bunların tapularını vereceğiz" dedi.

GECEKONDULAR YIKILACAK

Başkan Hakan Tütüncü, "Mayıs, haziran gibi gecekondu dosyalarınıza istinaden tapulama başlar. 2018 yılı ilk aylarında tapulama süreci biter. Evlerinizin tapularınızı almadan yıkılma tehlikesi yok. 8 yılda 20 bine yakın gecekondu yıktık" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.