Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Kira yardımı ya da kentsel dönüşüm kredi desteği için devlet destekli konut kredisi kullanılabilir. Peki kentsel dönüşüm kredi desteği nasıl alınır?

A+A-

Kira yardımı ya da kentsel dönüşüm kredi desteği için devlet destekli konut kredisi kullanılabilir. Devlet destekli konut kredisinden yararlanabilmek için binanın ömrünü tamamlamış olması ya da o nitelikteki binanın içinde yer alan dairede kiracı olmak gereklidir.

Ömrünü tamamlamış ( depreme dayanıklığını yitirmiş, ekonomik anlamda özelliğini kaybetmiş, yıkılma tehlikesi olan vb.) olan bina sahibinin ya da kiracısının devletten faiz desteği ve geri ödemesiz kira yardımı alabilmesi için T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan başta Belediyeler, Üniversiteler, Meslek Odaları ve özel yüklenici bakanlık tarafından lisanslı firmalara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yapılan başvurular sonrasında binanın kentsel dönüşüm alabilmesi için ” Riskli Yapı ” veya ” Riskli Alan ” tüzüğüne uygundur raporunun hazırlanması ve hazırlanan risk raporunun T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımdan onaylatılması gerekir. Onaylanan rapor sonrasında riskli yapıda yer alan kiracı ve ev sahibi arzu etmesi durumda devletten geri ödemesiz olarak kira yardımı ve eşya taşıma giderleri için hibe alabilirler.

Kira Yardımı ya da Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel dönüşüm 6183 sayılı kanun kapsamında kira yardımı ya da kentsel döünüşüm kredisi alabilmek için kira yardım ya da kentsel dönüşüm kredisi başvuru dilekçesi doldurulur.

Gönderilmesi gereken dilekçeye şu evraklar eklenir:

-Binanın tabu belgesi fotokopisi ve güncel tabu takyidat belgesi

-Yapı için ARAAD.net alınacak inceleme raporu

-Emlak vergisi bina bildirimi

-Bakanlık teknik eğitimine katılım belgesi süreti

-Jeoloji - Jeofizik mühendislerinin oda kaydı ve 5 yıllık tecrübelerini gösteren belge ( Bu belge zemin etüt yani deprem dayanıklığı raporu hazırlanabilmesi için gereklidir.)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.