Karaburun Karareis Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

Karaburun Karareis Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

DSİ 2. bölge (İzmir) Müdürü Hayati Çelenk ve beraberindeki heyet İzmir Karaburun Karareis Barajı şantiyesinde incelemelerde bulundu.

A+A-

İzmir ili Karaburun İlçesine bağlı Balıklıova köyünün 22 km kuzeybatısında Camiboğazı deresi üzerinde inşa edilen Karareis Barajı, Ülkemizin turizm cenneti olan, hızla büyüyen ve içmesuyu ihtiyacı her yıl artmakta olan Çeşme’mizin uzun vadeli içmesuyu ihtiyacını karşılayacak son derece önemli bir tesis.

Proje ile yerleşik nüfus ile turistik öneme sahip bölgede Karareis köyünden itibaren güneydoğu sahili boyunca yerleşim ve tesislere içme ve kullanma suyu temin edilecek. Karaburun ilçesi güney kısmında yer alan Balıklıova, Ildır, Ilıca ve diğer yerleşimlerin içme - kullanma ve turistik amaçlı su ihtiyaçları karşılanacak.

Silindirle Sıkıştırılmış Beton dolgu tipinde inşa edilen barajın, temelden yüksekliği 50 metre, 174 bin metreküp dolgu hacmine sahip olup, rezervuarında 10 milyon metreküp su depolanacak. 35 milyon TL’ye mal olacak baraj ile Çeşme ilçe merkezine yılda 2,84 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağlanacak, ayrıca mansaptaki tarım alanları için(mansap su hakkı) 580 bin metreküp ve doğal hayatı koruma (cansuyu) adına yatağa 550 bin metreküp su bırakılacak.

72 MİLYON TL'YE MAL OLACAK

Projenin ekonomik gelirlerinin 2016 birim fiyatlarıyla net değeri 157 milyon 752 bin 824 TL, giderlerinin net değeri ise 72 milyon 92 bin 741 TL'dir. Bu değerlerin kullanılmasıyla net değer esasına göre proje rantabilitesi R50= 2,188 ve İç Karlılık Oranı (İKO) yüzde17,06'dır.

PROJE 2017 SONUNDA BİTECEK

Şantiye tesisleri kurulmuş olup, gövde sıyırma kazıları ve ön batardo dolgu imalatları devam etmektedir. Sıyırma kazılarının tamamlanmasından itibaren 2016 Ekim ayı itibariyle SSB imalatlarına başlanması hedeflenerek projenin 2017 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.