İzmir’in Arsa Sıkıntısı Yok, Plan Sıkıntısı Var

İzmir’in Arsa Sıkıntısı Yok, Plan Sıkıntısı Var

İzmir inşaat sektörünün sorunlarını dile getiren Bornova Bayraklı Müteahhitler Derneği başkanı Cemil Turan imar plan tadilatlarının ivediyle yapılması gerektiğini belirterek ‘2-3 katlı gecekonduları yıkıyoruz yerine ruhsatlı gecekondular yapıyoruz. İmar p

A+A-

İzmir inşaat sektörünün kangren sorunlarından biri olan imar plan uygulamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bayraklı Bornova Müteahhitler Derneği başkanı Cemil Turan plan tadilatları yapılana kadar kentsel dönüşüm inşaatlarının durdurulmasını istedi.

ARSA SIKINTISI YOK PLAN SIKINTISI VAR

Diğer müteahhitlerin aksine İzmir’de arsa sıkıntısı olmadığını savunan Cemil Turan, “Müteahhit arkadaşlarımız bazen ‘arsa sıkıntısı’ var diyor. Hayır arsa sıkıntısı yok. Bayraklı’nın 24 mahallesi var, 17 mahallenin tamamı arsadır. Ama bu arsaların imar uygulamaları yok. Gecekondularla doldurmuşlar. Bu arsalara yazık ediyorlar. Geçtiğimiz gün Bayraklı belediye başkanına bunu izah ettim. Belediye başkanı plan notu bize engel oluyor diyor. Bunları artık aşmak gerekiyor. İzmir’deki bürokratik engeller bir an önce ortadan kaldırılmalı. Yerel yöneticiler ve çevre şehircilik bakanlığı yetkilileri masaya oturup inşaat sektörünün önünü nasıl açabiliriz bunu konuşmalı. Cumhurbaşkanımız talimat verdi konut kredi faizleri düştü. Şimdi de yerel yöneticiler ve bakanlık da üzerine düşeni yapmalı. İzmir’in 1/1000 ve 1/5.000 planlarının yapılması gerekiyor. Biz yıllardır bunu söylüyoruz” şeklinde konuştu.

GECEKONDU YIKILIYOR, RUHSATLI GECEKONDU YAPILIYOR

Bayraklı ve Bornova’daki mahalleleri sürekli dolaştığını ve sorunları yerinde gördüğünü belirten Turan, “Bayraklı ve Bornova’daki müteahhit arkadaşlarımızı sürekli ziyaret ediyorum. Sorunlarını, taleplerini dinliyorum. Bütün mahallelere tek tek giderek nasıl bir yapılaşma olduğuna bakıyorum. İzmir’in genelindeki sorun iki ilçemizde de var. Kentsel dönüşüm yapmıyoruz, binaları yeniliyoruz. Gecekonduyu yıkıyoruz yerine ruhsatlı gecekondu yapıyoruz. Ne yeşil alan artıyor, ne otopark yapılıyor ne de yollar genişliyor”

DERNEK ÜYELERİMİZ İZMİR DIŞINA YATIRIM YAPIYOR

İzmir’in inşaat sektöründe diğer illerden çok geri kaldığını belirten Turan kendi derneğine üye olan müteahhitlerin il dışında yatırım yapmaya başladığını söyledi. İzmir inşaat sektörünü emekleyen bir bebeğe benzeten Turan, “ İzmir Türkiye’nin diğer illerine göre çok geri. Ancak şehir merkezi dışında inşaat yapabiliyorsunuz, o zamanda satış zor oluyor. Ben geçtiğimiz üç hafta içerisinde birçok ili gezdim. Örneğin Isparta. İzmir’in Bergama ilçesi kadar bir yer. Gidin oradaki imar uygulamalarını görün. Denizli, Aydın hepsi böyle. Bizim üyelerimizin Aydın İncirliova’da inşaat yapıyor. Eski Bornova’da (asıl adı Burunova şimdiki Kızılay) 5 metrelik yollar var. İmar planlarını yapın diyoruz yapamayız diyorlar. Yahu neden yapamıyorsunuz? 2 kat imarı 5 kata çıkarın yollar genişlesin. Yeşil alanlar ortaya çıksın” değerlendirmesinde bulundu.

4 MAHALLENİN PLANLARI ASKIYA ÇIKTIĞINI

Bayraklı’daki 4 mahallenin imar planlarının askıya çıktığını da duyuran Cemil Turan şu sözleri dile getirdi, “Plan konusunda en çok takdir ettiğim belediye Bayraklı belediyesi. Bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. 5 mahallenin plan tadilatlarını yapıp Büyükşehir belediyesine gönderdi. Adalet, Tepekule, Çay ve Emek mahallelerinin Planları büyükşehir belediyesinde onaylanıp askıya çıktı. 3-4 kat imarlı olan bu mahallelerimizde imar izni 8-10 kata çıkarıldı.”

İNŞAATLARI DURDURUN!

Plan tadilatları yapılmadan kentsel dönüşümün işe yaramayacağını net bir şekilde ifade eden Turan son olarak şunları dile getirdi, “Şu anda 6 şiddetinde bir deprem olsa İzmir’deki birçok bina yıkılır. Plan tadilatının yapılmadığı yerlerde yerinde dönüşüme de izin verilmesin. İnşaatları durdurun. Mahallelerde kentsel dönüşüm adı altında inşaat yapmak isteyenlere izin vermeyin. Ada bazında planlamaları yapın ki şehir nefes alsın, yeşil alanlar, otopark sayıları artsın. 6 katlı 6 binayı yıkalım yerine 9 katlı 4 yeni bina yapalım. Ancak bu şekilde başarı elde ederiz.”

Zübeyit Garip/ İnşaat Deryası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.