İzmir’deki Tarihi Han İçin Büyükşehir Belediyesi Devreye Girdi

İzmir’deki Tarihi Han İçin Büyükşehir Belediyesi Devreye Girdi

Türkiye'deki betonarme yapıların ilk örneklerinden biri olan ve depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan ve satışa çıkarılan Kardiçalı Han’ını kurtarmak için Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Tarihi hanın kamulaştırılması mecliste görüşülecek

A+A-

Türkiye'deki betonarme yapıların ilk örneklerinden olan ve yapım aşamasında çimentosu Romanya, demiri Almanya, kerestesi de İtalya'dan getirtilen, 1928 yılında yapılan Kardiçalı Han’ı geçtiğimiz aylarda depreme dayanıksız olması nedeniyle boşaltılmıştı. Geçmiş dönemlerde kentin ticaret merkezlerinden birisi olan ve aktif olarak kullanılan Kardiçalı Hanı, önce 2019 yılında çıkan yangında, daha sonra da Seferihisar ilçesi açıklarında 2020 yılında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki İzmir Depremi'nde zarar görmüştü. Yaklaşık 40 hissedarın bulunduğu tarihi Kardiçalı Han’ı, 35 milyon dolar, yani yaklaşık güncel kurla 1 milyar 130 milyon TL’den satışa çıkarıldı. Kardiçalı Ailesi’nin 3. kuşak temsilcilerinden, tanınmış iş insanı Tuncay Özilhan’ın eşi Emine Özilhan ile Macit Erzel ve Cemal Çiftçiler’in en büyük hissedarı olduğu tarihi Kardiçalı Hanı ilgisizlikten dolayı hırsızların da mekanı olmuştu.
OY BİRLİĞİ İLE ONAYLANDI
Ege’de Son Söz’de yer alan bir habere göre; hanla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Kaderine terk edilen Kardiçalı Hanı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden hamle geldi. Verilen önerge sonucunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonları hanı kamulaştırma programına alınmasını oy birliği ile onayladı. Komisyonların ortak raporu bu akşam toplanacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerinin onayına sunulacak. Kararın meclisten de geçmesi bekleniyor.

İlgili meclis gündemi şu şekilde: İzmir ili, Konak ilçesi, Akdeniz Mahallesi, tapunun 77 pafta, 951 ada, 2 parsel numarasında, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Kararı ile 1. Derece Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli, tapuda “2863 sayılı yasaya göre 1-B Yapı Statüsünde olduğundan koruma altına alınmıştır.” beyanı bulunan kent tarihi için önem arz eden Büyük Kardiçalı Hanı'nın korunmasını sağlamak ve kamu yararı gözetilerek hizmete açmak üzere, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7. maddesinin "o" bendine dayanılarak Kültür ve tabiat varlıkları ile tarihî dokunun ve kent tarihi bakımından önem taşıyan mekânların ve işlevlerinin korunmasını sağlamak, bu amaçla bakım ve onarımını yapmak, korunması mümkün olmayanları aslına uygun olarak yeniden inşa etmek amacıyla, yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında "TM-Ticaret Seçenekli Konut" kullanım koşuluna isabet eden; Konak ilçesi, Akdeniz Mahallesi, 951 ada, 2 no’lu parsel numaralı taşınmazın kamulaştırma işlemlerinin yapılabilmesi için, Belediyemizin 2020-2025 yıllarını kapsayan 10. Beş Yıllık İmar Programına ek olarak alınmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonları Müşterek Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.2005113)
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum