İzmir Körfezi 45 Gündür ÇED Bekliyor!

İzmir Körfezi 45 Gündür ÇED Bekliyor!

İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi ÇED raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki yetkili komisyonca 16 Haziran'da yeterli bulunmasına ve 22 Haziran'da AK Parti İl Başkanı Bülent Delican tarafından kamuoyuna açıklanmasına karşın 45 gündür hen

A+A-

ÇED raporunun askıya çıkarılması için beş kuruluşun nihai görüşünün tamamlanması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak yapacağı, 'İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyonu Projesi' ÇED raporunu 16 Haziran günü yaptığı toplantıda yeterli buldu. İzmir'de tartışmalara neden olan, üç yıldır beklenen 'İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi' ÇED olumlu kararı için geri sayım başlamıştı.

İnceleme ve değerlendirme sürecini sona ermesinin ardından Bakanlık, DSİ Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden nihai görüşlerinin de eklenmesinin ardından, raporu İzmir Valiliği'ne gönderecek, rapor Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde askıya çıkacaktı.

Raporla ilgili son aşamada Bakanlık tarafından 'ÇED Nihai Olumlu Kararı' verilecek. ÇED Nihai Olumlu Kararı öncesi aşılan bu son aşamayı İzmir'e AK Parti İl Başkanı Bülent Delican 22 Haziran'da düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Delican, kısa süre içinde raporun askıya çıkacağını söyledi. Ancak beş kurumdan alınacak nihai görüşlerle ilgili süreç uzadı. Bayram tatilinin de araya girmesinin ardından süreçte ilgili kurumlardan görüşler alınmaya başlandı. Ancak, hepsi tamamlanamadı. Ağustos ayına girilmesine karşın henüz rapor askıya çıkarılmak üzere İzmir'e gönderilemedi. İZSU ve TCDD yetkilileri Ağustos ayında raporun askıya çıkması nihai ÇED olumlu kararının verilmesini bekliyor. Daha sonra Körfez'de sirkülasyon sağlayacak kanal ve İzmir limanın büyük tonajlı gemiler girmesine olarak sağlayacak derinleştirme çalışmalar için hazırlıklar başlayacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.