1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İzmir İlk Defa Kendi Dokusuna Uygun İmar Yönetmeliği Yapacak
İzmir İlk Defa Kendi Dokusuna Uygun İmar Yönetmeliği Yapacak

İzmir İlk Defa Kendi Dokusuna Uygun İmar Yönetmeliği Yapacak

İzmir’in kendine özgü İmar Yönetmeliği’nin hazırlanması konusunu ilk kez gündeme getiren ve konuyu İzmir Ticaret Odası meclisine taşıyan İMFED başkanı Ziya Dağlıer İzmir’in ilk defa kendi dokusuna uygun bir imar yönetmeliğine sahip olacağını söyledi.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi imar yönetmeliğini hazırlamaya başladı. Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı taslak yönetmeliği kurumlara gönderdi. Kurumlardan gelecek görüşler doğrultusunda imar yönetmeliğine son şekli verilecek. İmar Yönetmeliği İzmir Büyükşehir Belediye meclisinden geçtikten sonra onaylanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesinin ardından İzmir’in kendi imar yönetmeliğinin hazırlaması için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulunan ve konuyu ilk kez gündeme getiren İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer süreçle ilgili bilgi verdi. Dağlıer, “İstanbul, Ankara ve Bursa büyükşehir belediyeleri kendi imar yönetmeliklerini hazırladı. Geçtiğimiz yıl konuyu İzmir Ticaret Odası aracılığıyla yeniden gündeme getirdik. Büyükşehir belediyesi de çağrımız üzerine bir çalışma başlattı ve taslak öneri hazırladı. Bu yönetmelik taslağına meslek grupları olarak katkı koyup son şeklini vereceğiz. İzmir’in kendi dokusuna uygun bir imar planı hazırlayacağız” dedi.

İZMİR’İN İLK KEZ KENDİNE ÖZGÜ İMAR YÖNETMELİĞİ OLACAK

İmar Yönetmeliği ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Dağlıer, “Bu çalışma sektörümüz için çok önemli. Uzun süredir bu çalışmanın ne kadar gerekli olduğunu dile getiriyoruz. Danıştay 6. İdare mahkemesi İmar Yönetmeliği’nin bazı maddeleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı alınca birçok meslektaşımız belediyeden inşaat ruhsatı alamadı. Eğer kendi imar yönetmeliğimiz olsaydı böyle bir sorun yaşamazdık. İzmir Ticaret Odası’nda konuyu meclise taşıdık. İzmir Ticaret Odası başkanımız Mahmut Özgener de Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçti.  Nihayet İzmir kendi imar yönetmeliğine kavuşuyor. İzmir ilk defa kendi dokusuna uygun bir yönetmelik yapacak” dedi.

TİCARET ODASI İZMİR İMAR YÖNETMELİĞİ RAPORUNU BÜYÜKŞEHİRE İLETECEK

İzmir Ticaret Odası bünyesinde kurulan ve içerisinde müteahhit, mimar, mühendis, şehir plancısı, harita mühendisi gibi çeşitli meslek grupların temsilcilerinin yer aldığı Kentsel Dönüşüm, İmar ve Şehircilik Komisyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan taslak yönetmeliğini görüşmek üzere toplantı düzenledi.

Komisyondaki sektör temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan İmar Yönetmeliği’nde yer alacak maddeleri tek tek inceledi. Büyükşehir tarafından hazırlanan taslak halindeki yönetmelikteki maddeleri değerlendiren komisyon, eksiklikleri ve hataları rapor halinde Büyükşehir’e sunacak. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası başta olmak üzere diğer kurumlardan gelecek görüşlere göre İmar Yönetmeliği’ne son şeklini verecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.