İstanbul’da talep de fiyatlar da katlandı

İstanbul’da talep de fiyatlar da katlandı

İstanbulluların, ikincil konut, yani ana ikametgah dışında dinlenme ve kentin karmaşasından uzaklaşmak için edinilen konutlara ilişkin talep verileri ortaya çıktı

A+A-

Ana ikametgah dışında dinlenme ve şehrin karmaşasından uzaklaşmak amacıyla vatandaşlar sık sık ikincil konuta yöneliyor. İstanbul Planlama Ajansı (İPA) tarafından ikincil konutlar ile ilgili bir araştırma yapıldı.  Habertürk'te yer alan bir habere göre; İstanbul Planlama Ajansı’nın yaptığı çalışmaya göre; İstanbulluların ikincil konutları tercih ettiği ilçeler tek tek belli oldu. İstanbul'da yaşayan vatandaşlar, ikincil konut alımlarında doğal güzellikleri ve denize ulaşım bakımından cazip olan yerlere yöneliyor. İstanbul Planlama Ajansı’nın yaptığı çalışmaya göre; İstanbullular, ikincil konutlarını Şile, Büyükada, Kilyos, Polonezköy, Ağva ve Riva gibi bölgelerden satın alıyor. Bu bölgeler, doğal güzellikleri ve denize ulaşım açısında oldukça cazip durumda. Özellikle son senelerde  tabi pandeminin de etkisiyle bu bölgelere büyük bir talep bulunuyor.

KRİTİK ÖNEM ARZ EDİYOR

Kentten uzak ancak yine de kentin içinde kalan ikincil konut alanlarının planlanmasında yeşil alanların korunması, sürdürülebilir altyapının oluşturulması ve doğal kaynakların yönetimi oldukça kritik bir önem araz ediyor.  Tabi bu bölgelere ilginin artmasıyla beraber konut fiyatları da son birkaç senede tırmandı. Bunların yanı sıra, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı rakamlara göre, yüzde 25’lik zam tavanına rağmen Türkiye konut kirası artışında yüzde 125,10 ile Avrupa'da ilk sıraya yerleşti. Mayıs 2023-Mayıs 2024 döneminde Avrupa Birliği ülkeleri ve aday üye ülkeler arasında senelik konut kira yükselişi, yüzde 125,10 oran ile en çok Türkiye’de yaşanırken, Türkiye’yi yüzde 12,80 oran ile Macaristan izledi.  Ayrıca, 11 Haziran 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınan konut kiralarına yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 itibarıyla sona eriyor. Endeksa’ya göre, kiralardaki yüzde 25’lik tavan sınırlandırmasının 2 yılını kapsayan süreçte Türkiye genelindeki kira fiyatları nominal olarak yüzde 265 yükseldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.