1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İstanbul'da Konut Fiyatları Yüzde 43 Arttı
İstanbul'da Konut Fiyatları Yüzde 43 Arttı

İstanbul'da Konut Fiyatları Yüzde 43 Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Kasım ayı Konut Fiyat Endeksi verileri incelendiğinde, İstanbul genelinde konutlarda aylık %10,54; altı aylık %31,89; yıllık %64,54 ve 5 yıllık periyotta %53,23 oranında nominal artış söz konusu.

A+A-

İSTANBUL’DA YILLIK BAZDA KONUT YATIRIMLARININ TOPLAM GETİRİSİ, FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARININ GETİRİLERİNE KIYASLA YİNE ZİRVEDE!

İstanbul özelinde, Kasım ayında sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, aylık bazda %10,81; yıllık bazda ise %56,85 oranında gerçekleşti. 2021 yılı Kasım ayı itibariyle geriye dönük 11 yıllık dönemde İstanbul’daki konut yatırımlarının yıllık toplam getirisi (%20,00) altın (%22,96) dışındaki finansal yatırım araçlarının getirilerinden daha yüksek oldu. Yatırım aracı seçiminde rol oynayan en önemli faktörler ise seçilecek yatırım aracının güvenilir/ bilinir olması, düzenli getirisinin olması ve getirisinin yüksek olması şeklinde sıralanabilir.(TÜİK & TCMB)

KONUT FİYAT ENDEKSİ ARTIŞI DEVAM EDİYOR!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Kasım ayı Konut Fiyat Endeksi verileri incelendiğinde, İstanbul genelinde konutlarda aylık %10,54; altı aylık %31,89; yıllık %64,54 ve 5 yıllık periyotta %53,23 oranında nominal artış söz konusu. Kasım ayında İstanbul’daki yıllık reel getiri ise %29,30 düzeyinde olup, Aralık ayı için İstanbul konut fiyat endeksi beklenti değerimiz 204,91 puandır (aylık endeks değişim beklentisi: +%10,00). (TÜİK & TCMB)

İSTANBUL KONUT FİYATLARI TÜRK LİRASI VE DOLAR BAZINDA ARTIŞ GÖSTERİYOR!

İstanbul’daki konut fiyatları Kasım ayında 9.150,90 TL/m2 ve 869 ABD Dolar/m2 olarak ölçüldü. Türk Lirası bazında konut fiyatlarında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 43 oranında, Amerikan doları karşılığı ise yine yüzde 9 oranında artış yaşandı. (TÜİK & TCMB)

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİNDEKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Kasım ayı Türkiye geneli «İnşaat Maliyet Endeksi» verilerine göre, inşaat maliyetleri aylık %7,96 oranında, yıllık ise %48,89 oranında arttı. İnşaat maliyet endeksi ile dolar kuru arasındaki korelasyon düzeyinin +0,98 olması, kurdaki değişkenliğin inşaat girdi maliyetleri üzerinde mutlak etkin olduğu gerçeğini de gösteriyor. (TÜİK & TCMB)

 

KONUT FİYATLARI, HANEHALKI HARCANABİLİR GELİRİNİN 3,35 DÜZEYİNE ULAŞTI!

Konut Fiyat-Hane Gelir Oranı» verilerine göre, İstanbul’da Kasım ayında konut fiyatları ortalama hanehalkı harcanabilir gelirinin 3,35 katı oldu ve eşik değer olan 3’ün üzerine çıktı. Gelecek aylarda konut fiyatlarındaki olası artış oranının aksine hanehalkı gelirinin aynı oranda artmama olasılığı, ilgili göstergenin eşik değer olan 3’ün üzerinde kalmaya devam etmesine neden olabilir.(TÜİK & TCMB)

İSTANBUL’DA 100 M2 BİR EV ALMAK İÇİN ÖDENEN KONUT KREDİSİ AYLIK TAKSİTLERİNİN HANE HALKI NET HARCANABİLİR GELİRİNİN %35’İ ORANINDA OLDUĞU TESPİT EDİLDİ!

MintLab tarafından türetilen «Konut Kredi Taksit-Hane Gelir Oranı» verilerine göre, İstanbul’da 100m2 bir ev için Kasım ayında TCMB tarafından ilan edilen ortalama satış fiyatı kullanılarak hesaplanan bir ev alımında (ortalama ev satış fiyatı: 915.090 TL) kullanılacak konut kredisi aylık taksitlerinin hane halkı net harcanabilir gelirinin %35’i oranında olduğu görüldü.(TÜİK & TCMB)

İSTANBUL’DA KONUT SATIŞ RAKAMI YILI ARTIŞ İLE KAPATTI! YABANCIYA YAPILAN KONUT SATIŞLARININ ORANI İSE %42 OLARAK GERÇEKLEŞTİ!

İstanbul’da Aralık ayı içerisinde 39.026 adet konut satışı (tarihsel ortalama: 20.221 adet) gerçekleştirildi. Aralık ayındaki satışların %30’u ilk el satışlardan, %70’i ise ikinci el satışlardan oluştu. İstanbul’da satılan her ilk el konuta karşılık 2,34 adet ikinci el konut satışı yapıldı. Diğer taraftan, İstanbul’da Aralık ayında yabancıya yapılan konut satışları 3.300 adet olarak gerçekleşti. İstanbul’daki satışlar toplam yabancıya satılan konutların %42’sini oluşturdu. Aralık ayındaki satış düzeyinin bir önceki aydan 378 adet daha fazla olduğu gözlemlenirken, döviz kuru ile yabancıların konut alımları arasında +0,86 düzeyinde ilişki olduğu gözlemlendi.(TÜİK & TCMB)

İNŞAAT SATIŞ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ BEKLENTİSİ SÜRÜYOR!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık ayı Türkiye geneli «İnşaat Sektörü Satış Fiyatları Beklenti Endeksi» verilerine göre, gelecek 3 aylık dönemde satış fiyatlarının artacağına yönelik beklentiler bir önceki aya kıyasla %5,2 oranında artış eğilimi göstermektedir.(TÜİK & TCMB)a

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.