1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İstanbul İkiye Ayrılıyor!
İstanbul İkiye Ayrılıyor!

İstanbul İkiye Ayrılıyor!

Hükümet İstanbul'u kurtarmak için harekete geçti. Dikey yapılaşma yerine eski yapıların korunacağı bir planlama yapılacak. İstanbul, eski İstanbul ve yeni İstanbul olmak üzere ikiye ayrılacak.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı İstanbul Eylem Planı şu şekilde;

ESKİ VE YENİ İSTANBUL:Eski Tarihi İstanbul yeniden tanımlanarak, sınırları da yeniden belirlenecek. İstanbullu ile İstanbul arasında bir yabancılaşmayla kaybolmaya yüz tutmuş şehrin tarihi değerleri, kültür ve inanç zenginliği yeniden yaşatılmış olacak. Bu doğrultuda, eski Kudüs şehri (Old City Jerusalem), eski Prag kasabası (Old Town Prague) gibi örnekler dikkate alınarak bu şehirlerdekine benzer şekilde bir "Eski İstanbul" (Old City Istanbul) bölgesi belirlenecek ve turizme açılacak. Küresel dünyadaki gelişmelerin etkisiyle uluslararası alanda ekonominin, sanatın, sporun ve turizmin merkezi olan modern bölgeler deYeni İstanbul adıyla anılacak.

 DİKEY YAPILAŞMA BİTECEK: İstanbul'un metropolitan planının hazırlanmasıyla birlikte yeni şehir planlamaları sosyal ve kültürel odaklı olarak 'İstanbulluluk' kimliği etrafındaki bütünleşmeyi özendirecek. Muhitinden tecrit edilmiş (kapalı/ güvenlikli) site ve dikey yapılaşmanın önü alınarak mahalle eksenli açık bir yapılaşmaya da gidilecek. Bu değişikliklerin hukuki ve idari alt yapısı en kısa zamanda hayata geçirilecek. Bu doğrultuda Eski İstanbul'un siluetini bozacak olan gökdelenler, çok katlı yapılara geçit verilmeyecek.

DEPREM STRATEJİSİ BELİRLENECEK: Kültür ve Turizm Bakanlığı, deprem tehlikesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal deprem çalışma stratejisine kültürel değerlerin korunması yönünde katkı sağlayacak. Depremin yanı sıra doğa kaynaklı diğer afetler ile teknolojik kazaların ve bu kazaların çevreye oluşturduğu riskler ve tehlikelere dikkat çekilecek ve sorunlara çözüm üretilecek. İklim değişikliğine bağlı sel, toprak kayması, deprem gibi doğal afetler sırasında tarihî yapıların ne kadar risk altında olduğu belirlendikten sonra da acilen gerekli önlemler alınacak.

İSTANBUL KORUMA KANUNU: İstanbul Koruma Kanunu da çıkartılacak. Kanun çerçevesinde özgün İstanbul politikası oluşturularak İstanbul'un tarihi mirasları, kültürel arşivi ve binlerce yıllık hafızası korunarak sonraki nesillere de aktarılacak. İstanbul'un 39 ilçesindeki mobilite azaltılarak geleneksel yaşam biçimlerine bağlı ve kolay ulaşılır bir kent haline getirilecek.

İSTANBUL DERSİ OKUTULACAK: İstanbul'daki ilk ve orta öğretim müfredatında "İstanbul" dersi de yer alacak. Bu derslerle İstanbul bilgi, görgü, zevk ve adap eğitiminin öğretilmesi hedeflenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'İstanbulluluk' ruhunu konu alan kitaplar belirlenerek İstanbul derslerinde de okutulacak.

KÜLTÜR VE SANAT KONSEYİ: Resmi bir hüviyete sahip olacak bu konseyin kadroları ise İstanbul'a ilgi ve yakınlığı olan akademisyen ve sanatçılardan seçilecek. İstanbul'da Doğu Roma ve Osmanlı medeniyetlerini yansıtacak birer müze de kurulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.