1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İnşaat Sendikalarından Çağrı: Şantiyeler 3 Hafta Kapatılsın
İnşaat Sendikalarından Çağrı: Şantiyeler 3 Hafta Kapatılsın

İnşaat Sendikalarından Çağrı: Şantiyeler 3 Hafta Kapatılsın

Dev Yapı-İş, İnşaat-İş ve İyi-Sen sendikaları ortak basın açıklaması yaparak koronavirüs salgınına önlem olarak şantiyelerde çalışmalara 3 haftalığına ara verilmesi için çağrıda bulundu.

A+A-

Dev Yapı-İş, İnşaat-İş ve İyi-Sen sendikaları ortak açıklama yaptı ve koronavirüs salgınına karşı şantiyelerin 3 haftalığına durdurulması, işten atmaların yasaklanması, işçilere temel gıda ve kişisel hijyen malzemeleri yardımı yapılması, gelir kaybına uğrayanların kira, elektrik gibi temel ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması için çağrı yaptı.

3 sendikanın yaptığı ortak açıklamada “Bu sorumluluk yerine getirilmediği sürece halkımız salgına karşı korumasız kalacak salgının yayılma hızı giderek artacaktır” uyarısında bulundu.

İŞTEN ATMA YASAKLANSIN

Açıklamada şu taleplerin yerine getirilmesi istendi:

  • Zorunlu olarak durdurma ya da “maliyetlerin artması” nedeniyle işten çıkartma kabul edilemez. Yasaların ön gördüğü üzere, salgın vb durumlar “olağanüstü” sayılması gerekmektedir. Olağanüstü dönemlerde "işten çıkartılma" yasaklanmalı.
  • Salgın tehdidi nedeniyle, zorunlu olarak kapatılan işletmelerde "ücretsiz izin uygulaması" ya da "izinlerin yıllık izinlerden düşülmesi" hem yasal olarak hem de meşru olarak kabul edilemez. “Ücretli izin” uygulaması zorunlu kılınmalı.
  • Salgın tehdidine karşı alınan tedbirlerden kaynaklı olarak yaşanan daralma sebep gösterilerek işçilerin ücretlerinin ödenmemesi mazur görülemez. Ücretli izine ayrılan işçilerin ücretleri “zorunlu sebepler” nedeniyle ödenememesi halinde, İşsizlik Fonu ve Ücret Garanti Fonunda biriken fonlar işçilerin ücreti için kullanılmalıdır. İşsizlik sigortası ödeneği alabilmek için son üç yılda 600 gün çalışma koşulu virüsle mücadele döneminde 90 güne indirilmeli.

TEMEL İHTİYAÇLAR ÜCRETSİZ KARŞILANSIN

  • Şantiyelerde iş güvenliğini şantiyede çalışan işçilerin, iş kollunda faaliyet gösteren sendikaların ve sağlık emekçilerin meslek örgütlerinden tarafından oluşturulacak bir komite tarafından denetlenme ve yaptırım yetkisi verilmelidir. Gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edilen şantiyelerde çalışma durdurulmalı işçiler ücretli izne çıkarılmalı.
  • Şantiyelerde salgın tehdidiyle karşı karşıya kalan tüm işçilerin ücretsiz sağlık taraması ve kontrolleri ivedilikle başlamalıdır. Kronik rahatsızlığı olan ve elli yaşın üzerindeki işçilere ücretli izin verilmelidir. İnsanların sağlığı piyasacı anlayışa korunamaz sağlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmeli.
  • Koranavirüs salgını süresince işsiz kalanların ve gelir kaybına uğrayanların kira, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim gibi temel ihtiyaçlar ücretsiz olarak verilmeli.
  • Temel gıda ve kişisel hijyen malzemeleri yardımı karşılanmalı, gıda ve hijyen ürünlerine yapılan fahiş zamlar geri çekilmeli temel gıda malzemelerinde KDV sıfırlanmalıdır. Kontrolsüz fiyat artışına karşı ihbar ve denetim mekanizması kurulmalı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.