1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İnşaat Sektörü Pandemiden En Çok Etkilenen Sektörler Arasında
İnşaat Sektörü Pandemiden En Çok Etkilenen Sektörler Arasında

İnşaat Sektörü Pandemiden En Çok Etkilenen Sektörler Arasında

İnşaat sektörü, koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen sektörler arasında yer alıyor. Hammadde ve materyal fiyatlarının yukarıya uçması, normal işleyişine dönmeye ek engeller getiriyor.

A+A-

Müh. Nikolov, gelişmiş ülkelerde pandeminin başlangıcında, inşaat sektörünün ekonomiyi yükselen küresel krizden çıkarabilecek bir motor olarak görüldüğünü hatırlattı. Ancak, tüm dünya için son derece zor bir döngünün ikinci yılında, sektördeki tablonun karmaşık ve çelişkili olduğunu söyledi.

Mühendis Valentin Nikolov durumu şöyle yorumladı: Fiyatlarda çok hızlı bir artıştan bahsediyoruz. İnşaatçılık muhafazakar bir sektördür, yatırım süreci yavaş gelişiyor. Uzun süreli planlar yapılıyor. Ve daha sonra şartlar değişince, piyasada ciddi sarsıntılar yaşanıyor. Eski demokrasilerde bu sarsıntılara karşı koyma birtakım mekanizmalar var, ancak biz  derslerimizi en yavaş ve en zor öğreniyoruz. Ayrıca hükümetle diyalog da yok”. 

Uzmana göre pandemi, sorunları son derece karmaşık hale getirdi. Uzun süre çözümler aranacak. Bundan dolayı müteahhitler ve inşaatçılar Geçici Başbakan Stefan Yanev ile görüşmekte ısrar ediyor: 

"Bir bakanlık kararı ile fiyat endekslemesinin yapılmasını teklif etmek istiyoruz. Aynı zamanda, kapsamlı bir çalışma mekanizmasının geliştirilmesi için hem uzmanlar hem de yürütme ve ardından yasama tarafından ciddi bir çalışma başlatılmalıdır. Birçok yasa ve yönetmelikte değişikliklerin yapma zamanı geldi. Artık Batı Avrupa modeline gitmeliyiz. Birlikte hareket etmeliyiz, süreçteki tüm katılımcıların çıkarlarını dengeleyen anahtar kelime bu." 

Müh.Valentin Nikolov, inşaat sektöründe kar oranının yüksek olduğu iddiaların doğru olmadığını söylüyor:  

"Bulgaristan'daki kar oranı normal düzeylerde. Çok büyük ve şişirilmiş olduğu yönünde yanlış bir izlenim var. Ancak, farklı inşaat sektörlerinde farklıdır, çünkü her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Batı Avrupa'daki meslektaşlarımızın yaklaşımı budur. Örneğin Lüksemburg'da %2'ye varan enflasyon artışı inşaatı yapan tarafından karşılanmaktadır. Ancak kısa bir süre içinde pazarın böyle bir çöküşü meydana geldiğinde, o zaman sözüm ona “yüksek inşaat” - yani yol yapımı, elektrik şebekesi inşaatı, su tesisatı gibi ayrı sektörlerde inşaat ürününün fiyatı farklı bir oranla ayarlanır. " 

Müh. Nikolov, diğer başka sektörlerden tüm unsurları içerdiğinden dolayı en zor sözüm ona yüksek inşaatta olacağını tahmin ediyor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.