İKÇÜ'nün İlk Mimar ve Mühendisleri Sahaya Çıkıyor

İKÇÜ'nün İlk Mimar ve Mühendisleri Sahaya Çıkıyor

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, ilk mezunlarını verdi.

A+A-

Çiğli Ana Yerleşkede düzenlenen törene; Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, dekanlar, akademisyenler ve aileler katıldı.

“Bizim için başlangıç”

İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin birincisi, Elektrik Elektronik Bölümü’nden çıktı. Üniversiteyi birincilikle bitirmenin gururunu yaşayan Pegi Haliti, İzmir’de çok güzel günler yaşadıklarını, İKÇÜ’den mezun olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Kendileri için mezuniyetin son değil, yeni bir başlangıç olduğunu kaydeden Haliti, İKÇÜ’ye bu süreçte kendilerine verdikleri destek için teşekkür etti.

“Sıra dışı girişimciler olun”

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İbrahim Kocabaş da  “Bizler için çok değerlisiniz” diyerek seslendiği ilk mezunlarla diyaloglarını sürdürmeyi umduklarını söyledi. Girdikleri yarışta farklarını ortaya koymaları gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kocabaş, “Sıradan mühendisler olmak yerine farkınızı ortaya koyun, sıra dışı girişimciler olun. Yeni mezun olarak elbette her şeyi bilemezsiniz. Bizler de mezun olduğumuzda sizin gibiydik. Yabancı dil avantajınızı mutlaka kullanın. “Bugün git, yarın gel” diyen mühendisler olmayın. Mühendisler olarak işimizin özü hesaplamak, tasarlamak ve karar alıp uygulayabilmek. O nedenle yaptığınız doğru işler, bizim de başarımız olacak, sizin başarınız, İKÇÜ’nün de başarısı olacak.  Yolunuz açık olsun ama yolunuz İKÇÜ’ye de düşsün. Sizleri ve ailelerinizi tebrik ediyorum.” dedi.

“Etik değerlerinizi unutmayın”

Rektör Prof. Dr. Galip Akhan ilk mezunları vermenin heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, gençlere ve ailelerine seslendi; “Biz, bizlere verdiğiniz emanetleri, yeni kurulan bir üniversite olmanın sıkıntılarını en aza indirerek, en doğru, en donanımlı şekilde yetiştirmek için çok uğraştık. Yabancı dilde eğitim veren bir fakülte olarak globalleşen dünya ile entegre şartlara sahip bir fakülte oluşturduk.  İş ararken, bir yerde kendinizi tanıtırken, İngilizce bilme avantajını yaşamanızı istedik. Öğrencilerimiz ilk olmanın zorluklarını çekerken, artılarını da yaşadılar. İlk geldikleri günden bugüne İKÇÜ’nün değişimine şahit oldular. Yetiştirdiğimiz bu nadide fidanlarımız, tüm dünyaya yayılacak, insanlığa hizmet edecek. Mühendisliğin temel hedefi; insanlığın yaşam kalitesini arttırmak adına çalışmalar yapmak. Etik değerlerinizi unutmadan, evrensel değerlerinize sahip çıkın. Sizi başarıya götürecek yolda, bu değerleriniz her zaman sizi destekleyecektir.” dedi.

Elektrik Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinden mezun olan 7 öğrenci, diplomalarını protokol üyelerinin elinden aldı. Gençlerin bu mutlu günü, İKÇÜ Müzik Bölümü Öğr. Gör. Mücahit Yalçın Öztüfekçi’nin müzik dinletisi ile renklendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.