Haziranda AVM'lerin Cirosu Yüzde 13,5 Arttı

Haziranda AVM'lerin Cirosu Yüzde 13,5 Arttı

AVM ciro endeksi Haziran 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 13,5 oranında arttı.

A+A-

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi'nin haziran ayı sonuçları açıklandı. Buna göre endeks, haziranda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,5 artarak 194 puana ulaştı. Aynı dönemde AVM'lerdeki kiralanabilir alanlarda metrekare başına düşen cirolar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,1 arttı. Verimlilik, İstanbul'da 843 lira, Anadolu'da ise 668 lira olarak gerçekleşirken, Türkiye ortalaması 738 lira olarak hesaplandı.

EN ÇOK CİRO ARTIŞI GİYİMDE

Çeyrek bazında da metrekare başına düşen cirolarda artış yaşandı. AVM'lerdeki kiralanabilir alanlarda metrekare başına düşen cirolar 2016 yılının ikinci çeyreğinde, 2015'in aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artarak 726 liraya ulaştı. Kategoriler bazında endeks bu yılın haziran döneminde yüzde 13'lük artış gösterdi. En yüksek ciro artışı yüzde 23'lük yükselişle giyim kategorisinde yaşandı. Aynı dönemde ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 22, yiyecek kategorisinde yüzde 8, AVM'lerdeki diğer alan cirolarında yüzde 5, hipermarket kategorisinde ise yüzde 2'lik artış kaydedilirken, teknoloji hipermarket ciroları yüzde 5 düşüş gösterdi.

ZİYARETÇİ SAYISI AZALDI

Ziyaret sayısı endeksi haziranda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,1 azaldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen AYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM endeksinin haziran 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 13,5 arttığını bildirdi. Bu yılın ikinci çeyrek verilerine baktıklarında ciro artışının yüzde 8,6 olarak gerçekleştiğini aktaran Belgü, Türkiye'nin son derece zor bir dönemden geçtiğini, mart ayında yaşanan terör saldırıları sonrası ikinci çeyrekte normalleşmenin başladığını dile getirdi. Ancak yine de tedirginliğin sürdüğünü, ziyaret sayılarındaki düşüşten görebildiklerini aktaran Belgü, şunları da kaydetti: "Haziran ayı sonunda yaşanan Atatürk Havalimanı saldırısı ve 15 Temmuz darbe girişimi hepimizi derinden yaraladı. Bu gelişmelerin sektörümüze olan etkilerini önümüzdeki ay verilerinde daha ayrıntılı olarak görebileceğiz.

"SON 8 YILDA CİROLAR DOLARIN DA AVRONUN DA ÜZERİNDE ARTTI"

Altını çizmek istediğimiz bir diğer önemli konu da ciroların; dolar, avro ve TÜFE karşısında artış kaydediyor olması. 'Kur Değişim Tablosu' incelendiğinde de görüleceği üzere metrekare verimliliği 245 puana yükselirken yani yüzde 145 artarken, 2009 yılından beri en yüksek artışı gösteren dolar dahi yüzde 73,6 yükselmiş, TÜFE'de yüzde 55,4 ve avroda da yüzde 49,4 artış yaşanmıştır. Yani son 8 senede cirolar doların da avronun da üzerinde artmıştır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.