Gaziantep Antepia’da Ev Sahipleri Tapularını İstiyor!

Gaziantep Antepia’da Ev Sahipleri Tapularını İstiyor!

Gaziantep Antepia’da ev sahiplerinin tedirgin bekleyişi sürüyor. Vatandaşlar, FETÖ’den şu an tutuklu olan Taner Nakıboğlu tarafından satılan konutların tapularını verilmesini istiyor.

A+A-

Gaziantep Antepia’da ev alan ancak henüz tapusuna kavuşamayan aileler mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililerden yardım bekliyor. FETÖ’den şu an tutuklu olan Taner Nakıboğlu ve ailesine ait Paralel Yapı Anonim Şirketi tarafından satılan konutların tapularının hak sahiplerine teslim edilmemesinin sebeplerinden birininde Paralel Yapı Anonim Şirketi’nin bu konutlar üzerinden banka kredisi kullanması. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kayyum atanarak TMSF’ye devredilen Antepia’da ev sahipleri büyük bir tedirginlikle bekleyişini sürdürüyor. Yapılan tüm satış ve imar değişikliklerine imza atan dönemin başkanvekili Ünsal Göksen ile dönemin meclis üyelerinin oyuyla metrekaresi 6 liradan FETÖ şirketine peşkeş çekerek verdiği arsanın üzerinde yapılan evleri satın alan aileler mağduriyetlerinin bir an önce giderilerek tapularının kendilerine teslim edilmesini isitiyor. 

HEDEFTEKİ İSİMLER ASIM GÜZELBEY VE ÜNSAL GÖKSEN

Tapularını alamayan hak sahipleri dönemin belediye başkanı Asım Güzelbey’i ve o tarihte onay veren meclis üyelerini suçlarken aralarında o dönemin Büyükşehir Belediye Başkan Başkan Vekili olan Ünsal Göksen’inde bulunduğu ve Antepia’da imar değişikliğine onay veren büyükşehir belediyesi meclis üyeleri, görevi kötüye kullanmaktan suçlanıyor.  Dönemin belediye başkanı Asım Güzelbey, dünya turu yaparken, FETÖ’ya peşkeş çekilen Antepia kararlarının tümünde imzası bulunan başkanvekili Ünsal Göksen hak mağdurlarını hedefindeki isim olarak görülüyor. Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Asım Güzelbey döneminde FETÖ’ya peşkeş çekilen Antepia, hak sahiplerini mağdur ederken, imar değişikliğine onay veren meclis üyeleri de görevi kötüye kullanmaktan yargılanıyor. 

PAHA BİÇİLEMEZ ARAZİLERDİ

Bir bölümü Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, bir bölümü Hazine’ye ait olan 766 bin 643 metrekarelik paha biçilemez arazi, zamanında, muhtelif tarihlerdeki düzenlemeler ile FETÖ’ya yakın Zirve Üniversitesi’ne verildi. “Eğitim kurumu” için talep edilen arazide üniversite birimlerinin yanı sıra 3 bin 470 adet süper lüks konut inşaatına başlandı.  Zirve Üniversitesi için araziyi alan, FETÖ’ya  yakın İpek Kültür ve Eğitim Vakfı, Antepia adı verilen konutları Paralel Yapı Anonim Şirket yaptı.

SATIŞ VE İMAR DEĞİŞİKLİĞİNDE GÖKSEN İMZASI

Kızılhisar’da bulunan binlerce dönümlük alan, 16.9.2005 tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversite alanı olarak tahsis edildi. 26.11.2007 tarih ve 427 sayılı meclis kararıyla üniversitenin kuzeyinin bir kısmı Özel Proje Alanı (ÖPA) olarak onaylandı. 14.3.2008 tarih ve 206 sayılı meclis kararıyla üniversite kuzeyinin bir kısmı Özel Proje Alanı oldu. Özel Proje  Alanı kadar güneyinde üniversite alanına yeni bir alan eklendi. 17.10.2008 tarih ve 432 sayılı meclis kararıyla, üniversite alanının güneyi ise üniversite gelişim alanı yapıldı. 18.12.2009 tarih ve 502 sayılı meclis kararında, üniversitenin kuzeyinin tamamı özel proje alanı oldu.  12.02.2010 tarih ve 182 sayılı meclis kararıyla da üniversitenin kuzeyinin tamamı özel proje alanı yapıldı.  Antepia’ya o dönemde arsaları veren Asım Güzelbey’in başkanlığını yaptığı büyükşehir belediyesi oldu.  Tüm bu kararlar verilirken ve yapılan imar değişikliklerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in bulunmaması dikkat çekti. Güzelbey’in yerine Başkan Vekili Ünsal Göksen, satış ve imar değişikliklerine imza atan kişi oldu. 

KIYMET TAKDİR KOMİSYONU 6 TL DEDİ

8.1.2007 tarihli Kıymet Takdir Komisyon Raporu’nda taşınmazın metrekaresinin 6 TL olduğu tespiti yapıldı. 13.2.2007 tarihinde ihale yoluyla, İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’na, 3 milyon 460 bin TL’ye, yani metrekaresi 6.19 TL fiyatla satışı gerçekleştirildi.  İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’na metrekaresi 6.19 TL’ye satılan arsada, metrekare fiyatı 2 bin ile 4 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılan binlerce daire yapıldı.

368 BİN LİRADAN BAŞLAYAN KONUTLAR

Kapatılan Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığını da yürüten Taner Nakıboğlu’nun aile şirketi Paralel Yapı tarafından Gaziantep Şahinbey’de gerçekleştirilen Antepia Projesinde, toplam 3 bin 470 konut satışa sunuldu. Antepia’da daire fiyatları etaplara göre farklı olmakla birlikte, 368 bin liradan başlayıp, 1 milyon 523 bin liraya kadar değişiklik gösteriyor.

FATMA ŞAHİN EL ATTI 200 DÖNÜM HAZİNE’YE DEVREDİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanlık koltuğuna Fatma Şahin’in gelmesiyle birlikte Antepia ile ilişkilerde tersine döndü. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan iş adamı Taner Nakıboğlu’nun yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Paralel Yapı AŞ’ye üniversite alanı olarak satılan ve konut inşa edilen alanın 200 dönümü belediye meclisinin kararıyla yeniden Hazineye devredildi. Fatma Şahin’in başkanlığında büyükşehir belediye meclisi yaptığı toplantıyla 281 bin 273 metrekarelik alan yapılaşma için ruhsatlandırılırken, kalan 204 bin 121 metrekarelik Özel Proje Alanına inşaat ruhsatı verilmedi. Böylelikle FETÖ mensuplarından 200 dönümden fazla alan kurtarılarak, yeniden Hazineye devredildi.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKLA ALAKALI DAVA AÇILDI

FETÖ’ya peşkeş çekilen Antepia dosyasında büyükşehir belediyesi meclis üyeleri görevi kötüye kullanmaktan yargılanıyor.  Başkan Asım Güzelbey’in katılmadığı Ünsal Göksen’in vekil olarak yönettiği büyükşehir belediye meclisi Zirve Üniversitesi’ne tahsis edilen arsalarda imar değişikliğine giderek konut yapılmasına imza attı. Aralarında Başkanvekili Ünsal Göksen’in de bulunduğu dönemin meclis üyeleri hakkında yaptıkları imar değişiklikleri yüzünden görevi kötüye kullanmak iddiasıyla dava açıldı. İçişleri Bakanlığı meclis üyelerinin yargılanmasına gerekli izini verdi. Meclis üyeleri Danıştay’a başvurarak yargılanmalarına itiraz etti.

PARAMIZI ÖDEDİK TAPUMUZU VERİN

15 Temmuz darbe kalkışması sonrası TMSF’ye devredilen ve kayyum atanan Antepia’da paralarını ödedikleri halde evlerinin tapularını alamıyorlar. FETÖ’dan tutuklu Taner Nakıboğlu, Antepia üzerinden kredi kullandığı için yüzlerce kişi hak sahibi oldukları halde tapularını alamadılar. Hak sahiplerinin şimdi evlerinin elden alınmasıyla karşı karşıya bulunuyor. İsimlerini açıklamak istemeyen Antepia mağdurları şunları söyledi: “ Bu arsaları veren Ak Partili Belediye Başkanı Asım Güzelbey. Ama nedense Antepia’ya yapılan tüm işlemlerde adı geçmiyor. Alınan meclis kararları ve imar değişikliklerinde imzası bulunan Başkanvekili Ünsal Göksen’de sanki bunların dışındaymış gibi tutuluyor. Mağduriyeti biz yaşıyoruz. Peşkeş çekilme var ise bunu yapan belediye ama mağduriyet yaşayan biziz. Şimdiden FETÖ’dan dolayı vurgun yedik. Tüm ödemelerimizi yapmamıza rağmen tapularımızı alamıyoruz. Evlerimizin elinden alınması söz konusu… Mağdur olan biziz, bize bu mağduriyeti yaşatanların yargılanmasını istiyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.