1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Gayrimenkul Yatırımı Dünyada Enflasyona Karşı En Güvenli Liman
Gayrimenkul Yatırımı Dünyada Enflasyona Karşı En Güvenli Liman

Gayrimenkul Yatırımı Dünyada Enflasyona Karşı En Güvenli Liman

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Gayrimenkul yatırımının sadece Türkiye’de değil her ülkede enflasyona karşı en güvenli liman haline geldiğini ifade ederek gayrimenkul sektörüne dair açıklamalarda bulundu.

A+A-

2021 yılında Türkiye genelinde konut satışları, 2020’ye göre yüzde 0.5 azalarak 1 milyon 491 bin 856 adet oldu. Konuttaki kısmi düşüşe rağmen konut dışı gayrimenkul (arsa, tarla, iş yeri, fabrika, ofis, depo, sanayi sitesi gibi) satışları tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu alandaki satışlar 2021’de önceki yıla göre yüzde 29,6 artarak 1 milyon 528 bin adede ulaştı. Konut dışı gayrimenkulün, konut satışlarını ilk kez geride bıraktığı görüldü. Konut dışı gayrimenkul satışları 2020’de 1 milyon 179 bin adet olmuştu.

Gayrimenkul yatırımının sadece Türkiye’de değil her ülkede enflasyona karşı en güvenli liman haline geldiğini söyleyen Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Uzun vadede getirisi de çok yüksektir. Doğru, gelişim potansiyeli yüksek bir lokasyonda arsa yatırımı yapıp da kaybeden var mıdır diye sorsanız gösteren olmaz sanırım. Arsa, Türkiye’de bugüne kadar daha çok parası olanların alabileceği bir yatırım aracı olarak kabul gördü. Bunun başlıca nedenleri; arsa konusundaki standartlara hakim olunamaması, bilgi eksikliği, güvensizlik, tapu sorunu, imar problemi, elektrik, su, yol gibi altyapı problemi. Keza küçük bütçelerle yatırım yapma zorluğuydu. Şirket olarak hayata geçirdiğimiz Nef Arsa projesiyle yatırımcıları tüm bu sorunlardan kurtararak onlara düşük bütçelerle güvenilir bir yoldan arsa almanın yollarını sunduk. Tapusunu hemen teslim edebildiğimiz, 23 ayrı lokasyonda arsa projeleri geliştirdik. Bunların 5-6’sını satışa çıkardık. Sakarya, Tekirdağ, Lüleburgaz, Çanakkale, Balıkesir ve İzmir’in en cazip bölgelerinde projeler geliştirdik.” dedi.

Büyük yatırımcıların gözdesinin her zaman doğru yerdeki arsa ve araziler olduğunu belirten Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Biliyorsunuz hep vatandaşlar kendi aralarında bahseder; ‘Zamanında buralar boştu, şu bölgeye yatırım yapsaydık zengin olmuştuk’ şeklinde konuşulur. Konut fiyatlarındaki artışla birlikte arsa ve tarla yatırımlarına ilgi de yükseldi. Arsa yatırımları artık daha kurumsal hale gelecek. Bu nedenle hemen harekete geçtik. Doğru bölgelerde hayata geçirdiğimiz arsa projelerimizi her bütçeye uygun şekilde satışa sunuyoruz. Arsa projelerimizi kurumsal bir çatı altında topladık. Afyonkarahisar, Didim ve Antalya gibi önemli bölgelerde projelerimiz satışta. Amacımız, Türkiye’nin yatırıma uygun birçok bölgesinde markalı arsalarımızı her bütçeden yatırımcı ile buluşturmak.”

Geçen yıl tarla satışlarının 722 bin adede yükseldiğini, 480 bin arsanın, 124 bin iş yerinin el değiştirdiğini bildiren İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, “Konut dışı gayrimenkulde yaşanan artışın başlıca iki nedeni var. Birincisi, salgın sürecinde kırsal bölgelerde müstakil bir yaşam isteğinin arsa ve tarlalara yönelik talebi artırması. İkincisi ise yılın ilk yarısından sonra enflasyondan korunma amaçlı somut varlıklara yatırım yapma arzusu.” diye konuştu.

Konut satışlarının geçen yıl artmadığını ancak 2020’ye göre hemen hemen aynı seviyede gerçekleştiğini aktaran Büyükduman, “Bu dönemde konut fiyatları hızlı bir artış gösterdi. Yatırımcılar, konuta göre daha düşük birikimlerle alınabilen arsa ve arazi yatırımına yöneldi. Kırsala yönelme eğilimi nedeniyle en yüksek artış tarla vasıflı gayrimenkullerde gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.