Gayrimenkul Sektörü 2022'de Pandeminin Yaralarını Saracak

Gayrimenkul Sektörü 2022'de Pandeminin Yaralarını Saracak

Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu, sektörün 2021 yılında pandeminin yaralarını sarmaya başladığını, 2022'nin rekor büyümeler olmasa da sektörün dengeleneceği rakamlara ulaşacağı bir yıl olacağını söyledi.

A+A-

Gayrimenkul piyasası 2021 yılını  oldukça farklı şekilde yaşadı. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre;  senenin  ilk yarısı durgun ve yeni proje anlamında daralarak geçerken; özellikle son çeyreğe doğru yatırımlarda bir artış kendini gösterdi. Bu sürecin 2022'de de devam etmesi bekleniyor.  Bununla beraber tüketicinin oldukça yükselen fiyatlarla karşı karşıya kalması söz konusu oldu. Yeni yılda da fiyatlardaki yükselişin devam edeceği tahmin ediliyor. 

Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık'ın 16 yıldır düzenli olarak hazırladığı; 'Gayrimenkul Piyasası 2021 Görünümü' raporunu yayınladı. Rapor, Türkiye'nin genel ekonomik verilerinin gayrimenkul sektörü ve gayrimenkul alt sektörleri ile etkileşimini; maliyet, değer ve değeri etkileyen diğer değişkenler üzerinden ortaya koyuyor. Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu, sektörün 2021 yılında pandeminin yaraları sarmaya başladığını, 2022'nin rekor büyümeler olmasa da sektörün dengeleneceği rakamlara ulaşacağı bir yıl olacağını söyledi. Göstergeler düzeliyor

Göstergeler düzeliyor

2021 yılında artan maliyetlerin yeni konut üretimini azalttığını, girdi maliyetlerinde ve kredi faizlerindeki yükselişin de fiyatlara yansıdığını belirten Baki Budakoğlu, bu koşullara rağmen Türkiye'nin 2021 yılını ortalamanın üzerinde yaklaşık 1 milyon 400 bin adet konut satış rakamları ile tamamlamaya hazırlandığını belirtti.

2021 yılında, döviz kurunun, gayrimenkul fiyatlarındaki artışın üzerinde seyrediyor olmasının yabancılara daha uygun fiyatta daha katma değerli gayrimenkul alım fırsatı sağladığını söyleyen Baki Budakoğlu hazırladıkları 'Gayrimenkul Piyasası 2021 Görünümü' raporuna göre; yabancıya konut satışlarının 2021 yılına damgasını vurduğuna dikkat çekti.

Budakoğlu şöyle devam etti: "Döviz Kurlarındaki artış sonrasında yabancı yatırımcılara yapılan konut satışları yukarı yönde ivmesi kazanarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,4 oranında arttı. 2021 yılı Kasım ayında 7 bin 363 adet satış ile rekor sayıya ulaşılırken, 2021 yılı Kasım ayı da dahil olmak üzere 11 ayda yabancılara 51 bin 352 adet satış gerçekleştirildi. Yabancıya satışta 2021 yılının yaklaşık 57 bin rakamları ve 14.25 milyar dolar doğrudan yatırım ile tamamlanacağı öngörülüyor. 2022 yılında ise yabancıya satışta önemli oranda yükselme bekleniyor. Koşullar bu şekilde devam ettiği takdirde yabancıya konut satışında 2022'de 80 bin ve ülkemize 20 milyar dolar doğrudan yatırım gerçekleşeceğini öngörmekteyiz."

Yapı ruhsatları arttı

Geçtiğimiz 10 yıllık periyotta GSYH'den ortalama yüzde 7 pay alan sektör, 2020 yılını yüzde 5 payla kapatmıştı. 2021 yılının ilk çeyreği ile birlikte pandemi sürecindeki daralmasını toparlayan sektörün payı yüzde 5.8'e ulaşmış durumda. Baki Budakoğlu, sektörde gerçek toparlanmanın 2022 yılının ikinci yarısında gerçekleşeceğine işaret ederken, “Elimizdeki veriler, 2022 yılında gayrimenkul sektöründe rekor büyümeler değil belki ama sektörün dengeleneceği rakamlara ulaşacağı bir yıl olacağını gösteriyor" dedi. Budakoğlu, "İnşaat sektöründe öne çıkan konulardan biri de girdi maliyetleridir. Sektörün girdi maliyetlerini direkt olarak etkileyen döviz Kurlarında 2021 yılı Kasım ayında dolarda yüzde 66.2, Euro'da da yüzde 57.4 oranında artış yaşanırken, İnşaat Maliyet Endeksi'nde Ekim ayında artış yüzde 41.9 ve malzeme fiyatlarındaki artış ise yüzde 50.5 oranında gerçekleşti. Ama yine de ümitli olmak için önemli argümanlarımız var. 2021'in ilk altı ayında, alınan inşaat ruhsatı kapsamındaki konut sayısının son dört yılın en yüksek seviyesine çıkması da olumlu gelişmeler arasında yer alıyor. Zira 2021 yılının yapı ruhsatlarında yaklaşık 640 bin adet, yapı kullanma izin belgelerini ise yaklaşık 560 bin adet ile tamamlanacağını öngörmekteyiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.