Foça'da Kamu Binaları Şehir Dışına Taşınacak

Foça'da Kamu Binaları Şehir Dışına Taşınacak

Foça’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta belediye olmak üzere tüm kamu kurumları ile yaptığı ortak çalışma sonrasında ilçede yeniden resmi kurum alanları planlaması yaptı. Buna göre hastane, emniyet, jandarma, sahil güvenlik, milli eğitim ve belediye ş

A+A-

İzmir’in son yıllarda turizm potansiyelini arttıran ilçeleri arasında bulunan Foça’da çok önemli bir karar alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı yeni planlamaya göre resmi tesis alanlarının şehir dışına çıkartılması kesinleşti. Foça Belediyesi ve ilgili diğer kurumların onayından geçen yeni düzenlemeye göre ilçede uzun yıllardır kullanılan hastane, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve belediye binaları kaldırılacak. Binalar, Atatürk Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti hazineye ait boş yere taşınacak. Yine bu bölgede kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu fiziki binalar da inşa edilecek. Böylece, şehir içinde kalmış fakat eski, depreme dayanıksız binalar da sağlıklı koşullara kavuşacak.

İSTEDİĞİMİZ BİR ŞEYDİ
Bakanlığın yaptığı düzenleme ve yeni planlama ile ilgili Egedesonsöz’e açıklamalarda yapan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Bu karar gerçekten çok önemli. Uzun yıllardır altyapısını hazırladık. Foça’nın merkezinde bulunan kamu kurumlarına ait binalar artık hem fiziki olarak yetmiyor hem de depreme dayanıksız raporları var. Biz belediye binasını da taşıyacağız. Yerinin nasıl değerlendirileceği ile ilgili bir karar vermedik. Foça’da kamu kurumlarının şehir dışına taşınması turizmin daha da canlanmasını sağlayacak. Buraları bakanlıklar ve ilgili kurumlar gerektiğinde satarsa oteller, restoranlar yapılır. Böylece turistik açıdan tercih edilen ilçemize daha çok ziyaretçi kabul edebiliriz” dedi.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Foça Yenibağarası’nda hayvancılık faaliyetlerini bir arada toplamak için de düzenleme yaptı. Bakanlık, 769 bin 830 metrekare yüzölçümlü alana yönelik Resmi Kurum Alanı planını da onayladı. Buna göre, bölgede köylerin içinde bulunan az sayıda hayvanın barındığı ahırlar ve beslenme alanları organize sanayi bölgesi gibi tam teçhizatlı çalışacak yere taşınacak. Buralarda bakanlık ve Büyükşehir’in desteği ile yeni düzenleme yapılması planlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.