Faizler Düştü Kredili Ev Satışları Arttı

Faizler Düştü Kredili Ev Satışları Arttı

Konut kredi faizleri firmaların ve bankaların girişimiyle yüzde 0.70’e inince kredili satış Ekim’de yüzde 71.8 artarak 48 bin 110’a çıktı ve rekor kırdı. Ekim’de Türkiye genelinde 130 bin 274 konut satıldı.

A+A-

Konut satışları, kredi faiz oranlarının düşmesiyle şaha kalktı. Ağustos ayından itibaren hem konut firmalarının hem de bankaların girişimiyle faiz oranları yüzde 0.70’e kadar gerileyince, krediyle satış Ekim’de, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71.8 artarak 48 bin 110’a çıktı ve rekor kırdı. Konut satış istatistiklerinin aylık olarak açıklanmaya başladığı Ocak 2014’ten bu yana, kredili satışlar ilk kez 48 bin seviyesini gördü. En son 1.5 yıl önce kredili satışlar 46 bin seviyesine çıkmıştı.

10 ayda 1.1 milyon satış 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerinde en dikkat çeken veri kredili satışlar oldu. Konut satışları 2016’da bir önceki yılın gerisinden geliyordu ve yüksek faizler nedeniyle kredili satışlar da düşük seyrediyordu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ekonomide çarkları döndürmek isteyen Emlak Konut GYO ve GYODER’in başlattığı kampanyada faizin yüzde 0.70’e düşmesi satışları tetikleyen ilk unsur oldu. Ardından hükümetin bankalara ‘faiz indirin’ çağrısı geldi ve bankalar 5 yıllık vadede faizi yüzde 0.90’a çekti. Son olarak konut kredisinde banka payının yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarılması krediyle ev alacaklar için avantaj sağladı. Bu da kredili satışlara dolayısıyla da konut satışlarına Ağustos’tan itibaren üst üste patlama yaşattı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında 27 bin 996 konut krediyle satılmıştı.  Bu yıl kredili satışlar yüzde 78.1 artışla 48 bin 110’a kadar tırmandı. Bu rakam, konut satışları için bir ilk. Söz konusu düzenlemelerin etkisiyle kredili satışlarda tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. 

Ekim’de Türkiye’de 130 bin 274 konut satıldı. Bir önceki aya göre yüzde 19.6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.1 artış oldu. Bir önceki yıl 1 milyon 40 bin seviyesinde olan 10 aylık satışlar, bu yıl 1 milyon 66 bine yükselerek, geriden geldiği yılda öne geçmeyi başardı.

 Konut firmaları ve bankalar hep birlikte satışı yükseltti 

Sektör temsilcileri konut satış istatistiklerini şöyle değerlendirdi:

- SurYapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Konut üreticileri, bankalar ve hükümetin desteğiyle hep birlikte bu tabloyu yakaladık” diyerek, şöyle devam etti: “Bu üst üste 3’üncü ay. Biz de Sur Yapı olarak Eylül ayında Ekim’e göre yüzde 50 daha fazla konut sattık. Kendimize güvenirsek, faizleri de mümkünse sıfıra değilse sıfıra en yakın noktaya çektiğimizde, ihtiyaç sahiplerini konuta erişebilir hale getiriyoruz. Burası çok önemli, konutu biz ihtiyaç sahiplerine yapmalıyız.”

- KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, şunları söyledi: “Ekim ayı, gayrimenkulun satış ve pazarlamasının iyi olması gereken aylardan bir tanesi. Geçen yıla göre ciddi artış sağlamasının nedeni de sektörün kendine güveni, ekonomiye güveni ve dik duruşunun karşılığı. Faizlerin yüzde 1’in altına düşmesi de ikinci bir etken. Asıl etken de bana göre, konut alıcısı akıllı bir strateji uygulamaya başladı. Döviz ciddi oranda arttı, kur artışını yavaş yavaş yatırıma çevirmeye başladı. Konut yatırımcısı dövize göre pozisyon alıyor.”

- Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, önceden tüketicilerin talebi olduğunu ancak erişimle ilgili problemleri bulunduğunu belirterek, kampanyalar ve düşen konut kredisi faizlerinin bunu erişilebilir hale getirdiğini söyledi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.