Evka 3 Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı!

Evka 3 Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Evka 3’teki otobüs durak ve araç otopark alanının düzenlenmesi için açtığı mimari proje yarışmasını sonuçlandırdı.

A+A-

Kente kazandırılacak mimari eserlerin yarışma yoluyla seçilmesi yöntemini benimseyen  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar “Ulaşım Entegrasyon Merkezi Mimari Proje Yarışması”ndan sonra bir yarışmayı daha sonuçlandırdı. Bornova Evka-3'te, metronun son durağı ile otobüs son durak ve araç otoparkının bulunduğu alanın “Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu” olarak yeniden tasarlanması amacıyla açılan mimari proje yarışması tamamlandı. Görsel ve işlevsel özellikleriyle bölgeye cazibe kazandırması hedeflenen projenin belirlenmesi için düzenlenen yarışmaya ilgi büyük oldu. Başvuruda bulunan 100 eserden 99'u uygun bulunarak değerlendirmeye alındı. 6'sı mansiyon olmak üzere toplam 9 eserin ödüle layık görüldüğü yarışmada Mimar Sıddık Güvendi (Ekip Temsilcisi), Mimar Barış Demir, Mimar Oya Eskin Güvendi, Peyzaj Mimarı Özge Dominguez Perez ve İnşaat Mühendisi Mehmet Ali Yılmaz'dan oluşan ekip birinciliği elde etti. 

Yarışmada birinci olan projeye 80 bin TL, ikinciye 60 bin TL, üçüncüye 40 bin TL; dördüncü, beşinci ve altıncıya ise mansiyon ödülü olarak 30 bin TL verilecek.

Yeni bir yaşam alanı doğacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Evka-3 için açtığı proje yarışmasında, çevreye duyarlı ve çoklu ulaşımın (yaya, bisiklet, otobüs, raylı sistemler) teşvik edilmesi amacıyla “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik” kavramı öne çıkarıldı. Böylece aktarma istasyonunun taşıdığı aktif ulaşım imkanlarının kullanılmasının yanı sıra yaşam, eğlence ve öğrenme alanlarının tasarlanması da öngörüldü. Ayrıca Evka-3 Aktarma İstasyonu ile entegre ve tasarım alanını sınırlayan Cengizhan Caddesi boyunca 2 km’lik güzergah üzerinde güvenli bisiklet yolları oluşturulması hedeflendi. Bu nedenle yarışmacılardan çevre ve iklime duyarlı tasarım çözümlerinin yanı sıra aktif ulaşımı destekleyen, kolay erişilebilen, güvenli ve konforlu yaya bisiklet ağı çözümleri getirmeleri istendi. Yalnızca bir “Aktarma Merkezi” ve bununla entegre bir “Sosyal Merkez” projesi değil, aynı zamanda kentsel alan ve mahalle yaşamıyla bütünleşecek aktif kentsel bir çevre için gerekli önerilerin de geliştirilmesi beklentiler arasındaydı. 

Yapılacak “Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu” İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait 21 bin metrekarelik araziyi kapsıyor.

Kolokyum ve ödül töreni

25 Şubat Cumartesi günü saat 14.00'da Kültürpark'taki 1/A ve 1/B hollerinde düzenlenecek kolokyumla birlikte yarışmada dereceye giren proje sahiplerine törenle ödülleri verilecek.  Ödüle layık görülen projelere ilişkin detaylı bilgi ise www.izmir.bel.tr adresinde yer alıyor.

Projelerin değerlendirilmesinde Mimar Cem İlhan'ın jüri başkanlığı yaptığı yarışmanın asil jüri üyeliklerini Mimar Devrim Çimen, Mimar Cem İlhan, Mimar Hüseyin Sinan Omacan, Mimar Didem Özdel ve İnşaat Mühendisi Deniz Alkan üstlendi. Mimar Orhan Ersan, Mimar Ülkü İnceköse, İnşaat Mühendisi Necati Atıcı yedek jüri; İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Buğra Gökçe, Şehir Plancısı Koray Velibeyoğlu, Mimarlar Odası Şube Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, Peyzaj Mimarı Yeşil Alanlar Şube Müdürü Ayşe Gevrek Gözsoy ve Mimar Ömer Yılmaz ise Danışman Jüri Üyesi olarak görev aldı. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Evka-3 Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu Mimari Proje Yarışması Ödül Listesi

 

1. Ödül - 14 sıra numaralı proje – rumuz: 17545

Ekip Listesi:

Sıddık Güvendi – Mimar (Ekip Temsilcisi)

Barış Demir – Mimar

Oya Eskin Güvendi –Mimar

Özge Dominguez Perez – Peyzaj Mimarı

Mehmet Ali Yılmaz –İnşaat Mühendisi

 

Yardımcılar:

Büşra Temiz – Mimar

Ece Abdioğlu- Mimar

Oğuzhan Yılmaz-Öğrenci

Deniz Söy-Öğrenci 

 

2. Ödül - 39 sıra numaralı proje – rumuz: 16092

Ekip Listesi:

Ramazan Avcı – Mimar (Ekip Temsilcisi)

Seden Cinasal Avcı – Mimar

Elvan Ender - Peyzaj Mimarı

Zafer Kınacı – İnşaat Mühendisi

 

Yardımcılar:

Merve Özduman – Mimar

Mert Doğaray – Öğrenci

Nil Özkır – Öğrenci

Yusra Ekin – Öğrenci

Mustafa Can – Maket

 

3. Ödül - 36 sıra numaralı proje – rumuz: 72351

Ekip Listesi:

Güven Şener – Mimar (Ekip Temsilcisi)

Şirin Bayram – Mimar

Ayça Yeşim Çağlayan - Peyzaj Mimarı

Ahmet Baran – İnşaat Mühendisi

Yardımcılar:

Mehmet Sümbül

Kaan Kutluer

Sadık Ecer

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.