1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Ev Sahibi Olmak İsteyenin Gözü Kredi Faizlerinde
Ev Sahibi Olmak İsteyenin Gözü Kredi Faizlerinde

Ev Sahibi Olmak İsteyenin Gözü Kredi Faizlerinde

Konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, "Alıcılar yaz öncesinde konut kredi faizlerinde bir süreliğine de olsa faiz oranı yüzde 1 ve altına çekilmesini bekliyorlar" açıklamasında bulundu.

A+A-

Tüm sektörlerde yaşanan maliyet artışları ve mevcut piyasa koşulları nedeniyle konut fiyatlarının artmaya devam ettiğine dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, ev sahibi olma hayali içindeki vatandaş için konut satın almanın her geçen gün çok daha zor hale geldiğini söyledi.

Yatırım için konut alanlar birikimlerini konuta yönlendirseler de vatandaşın düşük kredi beklentisi içinde olduğunu hatırlatan Çulhalık “Artan maliyetler, her gün gelen zamlar, geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki anormal döviz artışı ve yeterli yeni konut üretiminin olmayışı gibi etkenler konut fiyatlarını hem kirada hem de satılıkta çok yukarılara çekti. Önümüzdeki dönemde de bu durum bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Maddi gücü olan inşaat şirketleri maliyetlere rağmen konut üretimine devam ediyorlar. Beklemedeki bazı yatırımcılar da fiyatların daha da artacağı ihtimalini düşünerek birikimlerini konuta çeviriyorlar. Ancak birikimi olmayan ve barınma amaçlı konut almak isteyenlerin konut sahibi olmaları için tek yola ise konut kredisi kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için de yaz öncesi konut kredi rakamlarında bir süreliğine de olsa faiz oranların yüzde 1 ve altına çekilmesini bekliyorlar. Daha önce böyle bir uygulamanın olumlu sonuçlarını görmüştük. Şimdi yine vatandaşın gözü kulağı konut kredi faizlerinde” diye konuştu.

Ev sahibi olmanın yolu destekten geçiyor

Yatırımcıların bir kısmının varlıklarının değerlerini koruma amacıyla konuta rağbet gösterdiğini kaydeden İhsan Çulhalık, oturum amaçlı konut sahibi olmayı bekleyenlerin

harekete geçmek için birtakım destekleri beklediklerinin unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Çulhalık “Konut kiralarının da çok yükseldiğini görüyoruz. Bu kiraları vermektense kendi evinin kredi borcunu ödemenin daha mantıklı olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Dolayısıyla fiyatların daha da artacağı inancı ve konut yatırımının her zaman güvenli liman olması nedeniyle satışlar artacaktır. Beklemede olanlar konut kredi faizlerinde düşüş bekliyor. Devletin arsa üretmesi ve yeni konut üretimini teşvik edecek vergi düzenlemelerini hayata geçirmesi de sürece büyük katkı sağlayacaktır. İçinde bulunduğumuz dönemde ev sahibi olmanın yolu destekten geçiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum