Erkut Tamay: İzmir Yeniden Planlanmalı

Erkut Tamay: İzmir Yeniden Planlanmalı

Kentsel dönüşüm alanında yaptığı proje ve çalışmalarla tanınan Mimar Erkut Tamay, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tamay İzmir'in yeniden planlanması gerektiğini söyledi

A+A-

Mimar Tamay, İzmir'de nufüs artışı en üst seviyededir. Kilometrekareye 347 kişinin düştüğü belirlenen bu sayısal veriler ortada iken günlük yaşantımızda otobüste,vapurda,metroda, otomobillerimizle trafikte yolculuk ederken, parklarda vakit geçirirken, sokakta, caddede yürürken nüfus yoğunluk artışından olumsuz etkilenmemiz için planlarda revizyon şart' dedi.

"İzmir Yeniden Planlanmalıdır”

İzmir'in kentsel tasarımının ve planlamaların en kısa zamanda mevcut sorunları ortadan kaldıracak şekilde yeniden tasarlanması gerektiğini kaydederek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

'Yüzölçümü 12 bin 7 kilometrekare olan İzmir, 4 milyon 210 bin 99 nüfusa göre yeniden planlamalıdır. Bunu yaparken de uygulama imar planlarında revizyona gidilmesi ve kentin ihtiyacı olan yeni yolların açılması, planda olan yolların genişliklerinin revize edilmesi,yeşil alan,sosyal ve teknik donatı alanlarının bu yeni nüfus projeksiyon hesaplarına göre revize edilmesi gerekmektedir. Üst ölçek plan kararları alınırken, alt ölçekli planların revizyonunun yapılması o kentte yaşayan insanlarımızın huzuru,mutluluğu ve sağlığı için vazgeçilmez önem taşımaktadır'

Planlarda Revizyon Şart”

Bu nüfus artışının iç göçlerin yanı sıra komşu ülkelerde yaşanan savaşlardan ve siyasal çalkantılardan kaynaklandığını dile getiren Mimar Tamay, "Suriye'deki iç savaş sonrası Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısı 2.7 milyon civarındadır. Aynı zamanda Irak’ın kuzeyinde bulunan Musul’da ki operasyonlar neticesinde ise BM’nin açıkladığı rakamlara göre 100 bin Iraklının mülteci olarak Türkiye sınırlarını geçeceği yönündedir. Tüm bu mültecilerin hedefi batıya açılan kapı olduğu için İzmir'dir. İzmir'de zaten önlenemeyen bir nufüs artışı varken bunun gibi öngörülemeyen mülteci akınlarının neticesinde İzmir'deki nüfus yoğunluğu artışlarına bir eylem planı yoktur. Yapılması gereken en önemli iş yürürlükteki (meri )imar planlarında, nüfus projeksiyon hesaplarının bu veriler ışığında güncellenmeli ve 1/5000 ölçekli nazım imar planlarında gerekse 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarında revizyona gidilmesi ve kentin ihtiyacı olan yeni yolların açılması, planda olan yolların genişliklerinin revize edilmesi,yeşil alan,sosyal ve teknik donatı alanlarının bu yeni nüfus projeksiyon hesaplarına göre revize edilmesi yani üst ölçek plan kararları alınıp bu planlar ışığında alt ölçekli planların revizyonunun yapılması o kentte yaşayan insanlarımızın huzuru,mutluluğu ve sağlığı için vazgeçilmez önem taşımaktadır' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.