Enerji Kimlik Belgeli Binalar Geliyor!

Enerji Kimlik Belgeli Binalar Geliyor!

Mayıs ayında yürürlüğe girecek enerji kimlik belgesinin konutlara faydasını değerlendiren uzmanlar, “Eskiden insanlar daire bakarken mutfağı ve salonu nasıl diye incelerdi. Son zamanlarda mantolama var mı diye soruyorlar yani enerji kimlik belgesi” diyere

A+A-

İstanbul’da 6. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı gerçekleştirildi. Konferansta enerji verimliliği ve yalıtım alanında uzmanlar ile Enerji Bakanlığından yetkililer Enerji Kimlik Belgesi, yalıtım konusunda doğru bilinen yanlışlar, yalıtımlı binaların ülke ekonomisine sağlayacağı faydalar konusunda deneyim ve görüşlerini paylaştı.

Panelde konuşan GN Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Güney, “Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi; enerji. Enerjinin büyük kısmı yalıtımsız binalarda tüketilmekte. Bu konferansla amacımız, insanların bu anlamda bilinçlenmesini sağlayabilmek. Ekonomi için yalıtımsız binalarda boşa giden enerjiyi bertaraf edebilmek” dedi.

“Mayıs ayından itibaren Enerji Kimlik Belgesi almadan alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacağını anlatan Bülent Güney “Bu belge ile her binanın enerji sınıfını belirlemeye başlayacağız. Eskiden insanlar daire bakarken mutfağı ve salonu nasıl diye incelerdi. Son zamanlarda mantolama var mı diye soruyorlar. Artık enerji kimlik belgesini soracaklar. Çünkü bu belgeye bir binanın enerji sınıfı direkt ortaya çıkacak. Burada A, B, C sınıfları yeşil bina sınıfı dediğimiz sınıfta yer alacak. Bunlar devlet tarafından özel teşvikler almış olacak. Amaç, enerji kimlik belgesiyle binaların daha enerji verimli binalar haline dönmesi için tüketimi teşvik etmek” diye konuştu. Yalıtımın ülke ekonomisine katkısına değinen Güney, “Aşağı-yukarı 16 milyonun üzerindeki konutun yaklaşık 12 milyona yakını yalıtımsız. Bu yılda 10 milyar doların boşa gitmesi demek. Yalıtımlı binalarla boşa giden 10 milyar dolan minimize etmek ve ülke ekonomisine tekrar kazandırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalıtımın faydaları üzerine 

İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, yalıtımın faydaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Aile bütçesi içinde enerji giderleri çok yüksek fatura rakamı tutar. Isınma ve soğutmada kullanılan enerjinin faturası yüksektir. Enerji kaynağının bir faturası vardır. Serinletilen ya da ısıtılan mekanların korunmasında tabii ki cebimizi de korumuş oluyoruz. Enerji verimliliği dediğimiz; enerjini korunumudur. Ekonomik boyutuyla öncelikle aile bütçemize çok ciddi şekilde katkıda bulunuyor. Örneğin, ödediğiniz 250 TL’lik doğalgaz faturasını yarı yarıya düşürebilir ve 125 TL ödersiniz. Bunu mantolama yaptırdıktan sonraki süreçte hep yarı yarıya ödersiniz. Bundan sonraki yaşamınızda da bu ekonomiyi elde etmiş olursunuz. Mantolamanın faydası sadece ekonomik boyutuyla sınırlı değil. Çevresel boyutuyla ve yaşadığımız alanın konforlu ve sağlıklı olmasıyla çok yakından ilgili. Mantolama dahil olmak üzere tüm yalıtım uygulamalarında, doğru ürünün doğru kişiler tarafından uygulanması tüketicilerin lehinedir. Tüketicilerin belgeli ürün ve belgeli elemanı sorgulamaları lazım. Belgeli ürün ve belgeli elemanı tercih etmeliler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.