Ege'de 189 Bin 561 Dekar Arazi Toplulaştırıldı

Ege'de 189 Bin 561 Dekar Arazi Toplulaştırıldı

2019 yılı aralık ayı itibari ile İzmir, Manisa ve Uşak illerinde toplam 189 bin 561 dekar verimli tarım arazisinde toplulaştırma çalışmaları tamamlandı.

A+A-

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir.

 

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

 

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri % 90 oranında azalmaktadır.

 

Arazi Toplulaştırması Modern Sulama Metotlarının Uygulanmasını Kolaylaştırır

 

Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır.  

 

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘2019 yılında İzmir, Manisa ve Uşak illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

 

2019 Yılında İzmir’de 13 Bin 251 Dekar Arazi Toplulaştırıldı

 

Aydın, ‘İzmir ilimizde 1 adet projede toplam 161.650 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında, daha önceki yıllarda 106.721 dekar arazide toplulaştırma çalışmalarının tamamlandığını hatırlattı ve 2019 yılında ise 13.250 dekar alanda arazi de toplulaştırma çalışmalarının daha bitirilerek ve tapu tescil işlemleri gerçekleştirildiğini söyledi. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın devam eden çalışmalarda ise 2021 yılı sonuna kadar 41.679 dekar alanın toplulaştırılmasının hedeflendiğini belitti.

 

2019 Yılında Manisa’da 5 Bin 460 Dekar Arazi Toplulaştırıldı

 

Genel Müdür Aydın, ‘Manisa ilimizde de 2019 yılında 1 adet projede toplam 94.450 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 5.460 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 88.990 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir. ’dedi.

 

2019 Yılında Uşak’da 36 Bin 630 Dekar Arazi Toplulaştırıldı

 

Aydın, ‘Uşak ilimizde 2019 yılında 1 adet projede toplam 101.360 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında daha önceki yıllarda 27.500 dekar, 2019 yılında ise 36.630 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 37.230 dekar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini belitti.


DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın 2019 Aralık ayı itibari ile ise İzmir, Manisa ve Uşak illerinde toplam 189 bin 561 dekar arazide toplulaştırma işlemlerinin tamamlandığını kaydetti

 

Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ İzmir, Manisa ve Uşak illerimizde 1 Ocak 2019 tarihinden bu güne kadar 3 proje dâhilinde 65 bin 319 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2020 yılı sonuna kadar 39 bin 365 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanmasının planlandığının belirtti.

 

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.